لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۲۶

وزیرارشاداسلامی گمرکات کشور را عامل گسترش دادوستد زیرزمینی کالاهای فرهنگی دانست


وزیرارشاداسلامی گمرکات کشور را عامل گسترش دادوستد زیرزمینی کالاهای فرهنگی دانست
وزیرارشاداسلامی گمرکات کشور را عامل گسترش دادوستد زیرزمینی کالاهای فرهنگی دانست

سیدمحمدحسینی، وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در نشست خبری که به مناسبت هفته کتاب برگزارشده بود، واقعیت اقتصاد زیرزمینی از جمله صنعت زیر زمینی نشر و توزیع کتاب و سی دی و فیلم را تایید کرد؛ اما مسئولیت آن را برعهده گمرکات کشور دانست.

وزیر فرهنگ و ارشاداسلامی در این باره افزود: «از بعضی مناطق تجاری آزاد کالاهایی فرهنگی از جمله کتاب وارد کشور می‌شود یا در بعضی گمرکات به عنوان اموال مجهول‌المالک می‌ماند و در بازار توزیع می‌شود. به هر حال وزارت ارشاد به تنهایی نمی‌تواند همه موانع را رصد و از ورود و عرضه غیر مجاز کتاب‌ها جلوگیری کند.»

اما روابط عمومی گمرکات کشور طی اطلاعیه ای به این خبر واکنش منفی نشان داده و گزارش وزیرارشاداسلامی را نادرست و خلاف واقع دانست.

در اطلاعیه روابط عمومی گمرکات کشور آمده است: «مهلت مجاز توقف کالا در اماکن 4 ماه است و چنانچه صاحب کالا تقاضای تمدید کند، حداکثر 4 ماه دیگر قابل تمدید است. پس از مهلت مقرر، کالا به هیچوجه در گمرک باقی نمی‌ماند که به عنوان اموال مجهول‌المالک شناخته شود یا اینکه بخواهد در بازار توزیع شود.»

یکی از مدیران ارشد گمرکات کشور طی گزارشی که در اینترنت منتشر کرده مدعی شده پایانه های غیررسمی و غیرمجاز که خارج از ضوابط عمل کرده و توسط نهادهای نظامی اداره می شوند، همه گونه کالا از مجلات و فیلمهای پورنوگرافیک گرفته تا دستگاههای شنود سری و دارو و تجهیزات پزشکی کمیاب در کشور را وارد و با بهای گران در بازار به فروش می رسانند. اما در حوزه کتاب و فیلم و موسیقی منشا تولید شبکه بزرگ توزیع فقط صنایع زیرزمینی داخلی بویژه تهران بزرگ است.

به گفته اقتصاددانانی که اقتصاد زیرزمینی ایران را ردگیری می کنند گسترش صنعت زیرزمینی نشر و توزیع کتاب، سی دی موسیقی و دی وی دی فیلم یکی از رشدیابنده ترین شاخه های اقتصادی امروز ایران است.

یک کارشناسان کتاب نیز نوشته است: امروزه نشر و توزیع زیرزمینی کتاب تنها محدود به چندین کشور از جمله ایران و چین است.

XS
SM
MD
LG