لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۸

صادرات نفت ایران در ماه دسامبر به پایین ترین میزان می رسد


خبرگزاری رویترز در گزارشی اعلام کرد صادرات نفت خام ایران در ماه دسامبر جاری در مقایسه با ماه پیش حدود یک چهارم کاهش خواهد یافت.

به دنبال تحریم های شدیدی است که در سال جاری علیه ایران به اجرا گذاشته شده است، چنین کاهشی بیشترین میزان افت در صادرات نفت ایران خواهد بود.

صادرات محموله های نفتی ایران در سال میلادی رو به پایان، در نتیجه تحریم های آمریکا و اتحادیه اروپا، به کمتر از نصف کاهش یافته است . این وضعیت به کاهش منابع مالی ایران منجر شده است؛ ایران درگیر کاهش ارزش ریال و تورمی مهار گسیخته است.

بخش اعظم صادرات نفت خام ایران روانه چین، هند، ژاپن و کره جنوبی می شود که به کشورهای تشنه نفت در آسیا شهرت دارند. کاهش صادرات نفت ایران به این بازارها در ماه دسامبر در مقایسه با ماه نوامبر، برای تهران به معنای از دست دادن ۸۰۰ میلیون دلار، براساس قیمت های جاری نفت، است.

چین نیز که در راس طرف های تجاری با ایران است احتمالا با کاهش واردات نفت از ایران، بیشترین اثر را بر کاهش در صادرات نفتی ایران به جا خواهد گذاشت.

انتظار می رود مشتریان نفت ایران در ماه دسامبر حدود ۸۳۴ هزار بشکه نفت از ایران وارد کنند، حال آنکه این رقم ، به گفته یک منبع آگاه، در ماه نوامبر یک میلیون و هشتاد هزار بشکه بود.

آمریکا، که قرار است در این ماه تصمیم بگیرد آیا معافیت ۱۸۰ روزه از تحریم ها را برای بعضی از کشورهای وارد کننده نفت ایران تمدید کند یا نه، از این کشورها خواسته است خرید نفت از ایران را بتدریج و به گونه ای روزافزون، کاهش دهند.

واشنگتن می گوید تهران غنی سازی اورانیوم را تا آن حد بالا برده است که می تواند برای تولید تسلیحات اتمی مورد استفاده قرار گیرد. تهران می گوید برنامه اتمی اش صرفا برای مقاصدی صلح آمیز است.

رابرت منندز، سناتور دمکرات، و مارک کرک، سناتور جمهوریخواه که طراحان تحریم های مصوب در کنگره آمریکا هستند از کاخ سفید خواسته اند از تمامی خریداران نفت ایران بخواهد برای برخورداری از معافیت های آتی، خرید نفت از ایران را ۱۸ درصد و یا بیشتر، کاهش دهند.

ژاپن، در میان چهار کشور عمده آسیائی مشتری نفت ایران پیشتر معافیت را کسب کرده است ، اما هند، کره جنوبی و چین قرار است در این ماه معافیت بگیرند.

نگرانی بازار از آثار ناشی از تحریم ها بر عرضه نفت، قیمت هر بشکه نفت نوع برنت را در ماه مارس به سطح بشکه ای ۱۲۸ دلار ترقی داد که در اغلب ماه های سال جاری در سطحی بالاتر از بشکه ای ۱۰۰ دلار حفظ شده است .
XS
SM
MD
LG