لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۲۱

کرونا در ایران - وضعیت «بسیار ناراحت‌کننده» کادر درمان، لغو محدودیت‌های تردد شبانه، و «شدیدتر و طولانی‌تر» بودن موج پنجم


کرونا در ایران. آرشیو
کرونا در ایران. آرشیو

وزارت بهداشت ایران‏ از ۲۰ شهریور تا ۲۱ شهریور، ۲۰ هزار و ۲۱۹ بیمار جدید مبتلا به کرونا را در کشور تأیید کرد.

همچنین بر اساس این آمار، در ۲۴ ساعت گذشته، ۴۸۷ بیمار دیگر جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست دادند و مجموع جان باختگان کووید-۱۹ در ایرانبه ۱۱۴هزار و ۳۱۱ نفر رسید.

بسیاری، از جمله تعدادی از خود مقامات کشور‌، معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است.

کارکنان بخش درمان و بهداشت «در وضعیت بسیار ناراحت‌کننده‌ای» هستند

رئیس شبکه بهداشت و درمان ماکو در آذربایجان غربی می گوید میانگین رعایت پروتکل های بهداشتی عام در ماکو زیر ۵۰ درصد است.

رحیم صمدی گفت: «کادر درمان و بهداشت خسته شده اند و بعضی از آنها به خاطر ابتلای چندین باره به کرونا ویروس در وضعیت بسیار ناراحت کننده ای از نظر جسمی و روحی قرار دارند.» به گفته آقای صمدی «بعضی از این مدافعان سلامت چندین ماه است که به مرخصی نرفته اند و چندین ماه است که چشم انتظار دیدن خانواده هایشان هستند.»

رئیس شبکه بهداشت و درمان ماکو با اشاره به میزان «رشد ابتلاء بیماران طی هفته های گذشته» گفت: «طی دو هفته گذشته افزایش ۱۰ درصدی نرخ رشد ابتلا به کرونا ویروس را شاهد هستیم که از این آمار ۶۰ نفر بیمار حاد در بیمارستان ماکو بستری هستند.»

رحیم صمدی، موج پنجم کرونا را در شهرستان ماکو «شدیدتر و نسبت به موج‌ها گذشته، طولانی تر» دانست.

لغو محدودیت‌های تردد شبانه در شهرهایی که «واکسیناسیون شبانه‌روزی دارند»

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، روز یکشنبه ۲۱ شهریور با اعلام خبر «امکان وقوع پیک جدید بیماری در آبان»، فاصله زمانی تا آبان ماه را «فرصت طلایی» برای افزایش سرعت واکسیناسیون دانست.

به گفته آقای رئیسی، به این منظور «باید به واکسیناسیون ۷۰ تا ۸۰ درصد برسیم که مرگ و میر کرونایی بسیار کاهش یابد.»

سرعت واکسیناسیون گروه های مختلف سنی در ایران در حال حاضر نسبت به بسیاری از کشورهای دیگر پایین تر است.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا در عین حال «از لغو محدودیت‌های تردد شبانه در شهرهایی که واکسیناسیون شبانه روزی دارند» خبر داد. با این حال آقای رئیسی تاکید کرد که این «به معنای آزاد شدن مهمانی‌ها و شب نشینی نیست» و «مردم شب‌ها در خیابان بیرون نروند و تنها برای تزریق واکسن بیرون بروند.»

ادعای «استقبال از واکسن برکت» در مشهد

عضو کمیته بهداشت ستاد اجرایی مبارزه با کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این که «مرکز واکسیناسیون شبانه‌روزی در مشهد نداریم» گفت در برخی از شهرها از « واکسن برکت بیشتر استقبال می‌شود و مشهد یکی از آن شهرها است.»

واکسن برکت یکی از چند واکسنی است که ایران می گوید در داخل تولید کرده است. این واکسن به تایید محافل معتبر علمی جهان نرسیده است و میزان کارآیی آن مشخص نیست. آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیشتر واردات واکسن‌ها بریتانیایی و آمریکایی را ممنوع اعلام کرده بود.

محمدجعفر صادقی، عضو کمیته بهداشت ستاد اجرایی مبارزه با کرونای دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مدعی شد: «مردم مشهد تمایل بیشتری به استفاده از واکسن برکت دارند و واکسن برکتی که در اختیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد قرار می‌گیرد، جوابگوی این نیاز نیست.»

رئیس دانشگاه وابسته به سپاه: واکسن ما را پیش‌خرید کنند که بتوانیم تولید کنیم

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله، وابسته به سپاه پاسداران، در مورد وضعیت واکسن «نورا» که قرار است سپاه آن را تولید کند گفت: « مشکل این است که وقتی ما برای همه کارهایمان باید مجوز بگیریم، نمی‌توانیم زمان را پیش‌بینی کنیم ... این سختگیری‌ها معقول و مشروع است، اما با شرایط اضطرار مطابقت ندارد.»

حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران، تابستان امسال در مراسم رونمایی از واکسن نورا گفت زمان آن رسیده که «به آمریکایی‌ها واکسن بدهیم.»

حسن ابوالقاسمی در ارتباط با تولید این واکسن گفت: «واکسن ما به تازگی فاز اول بالینی‌اش را طی کرده و باید فاز دو و سه را نیز طی کند و این مساله زمانبر است.»

او همچنین خواستار «پیش خرید» واکسن نورا شد و گفت: «امیدواریم که واکسن را پیش خرید کنند که بتوانیم تولید کنیم. در مراحل قبلی که محققان دانشگاه وقت گذاشته‌اند، اما در مراحل تولید باید هزینه‌مان را به صورت پیش خرید تامین کنیم، اگر پیش خرید نکنند امکان تولید بسیار کم می‌شود.»

پلمب چند واحد صنفی به دلیل عدم رعایت طرح فاصله‌گذاری اجتماعی

سرهنگ نادر مرادی، معاون نظارت بر اماکن عمومی پلیس امنیت تهران، با اشاره به اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و بازدید از ۱۵۸۵ واحد صنفی در سطح شهر تهران، گفت: «در این طرح هشت واحد صنفی متخلف برابر دستور قضایی پلمب» شدند.

وی افزود: «به ۱۷۱۰ شهروند از کسانی که بدون ماسک در این واحد های صنفی حضور داشته تذکر لسانی استفاده از ماسک» داده شد.

همزمان، سردار حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ، در مورد بازگشایی مدارس و طرح های ترافیکی در پایتخت گفت: «منتظر تصمیمات مسئولان هم در ستاد ملی کرونا و هم اعلام آموزش و پرورش هستیم.»

XS
SM
MD
LG