لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۳

وزیر بهداشت ایران می‌گوید موج هشتم کرونا تا آخر فروردین ادامه دارد


بهرام عین اللهی وزیر بهداشت ایران
بهرام عین اللهی وزیر بهداشت ایران

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت جمهوری اسلامی اعلام کرد موج هشتم کرونا تا اواخر فروردین ادامه خواهد داشت.

در یک ماه اخیر میزان مرگ بر اثر کرونا در ایران به نسبت ماههای اخیر افزایش چشم‌گیری داشته است.

سعید کریمی، معاون درمان وزارت بهداشت ایران پیشتر گفت که یک «زیر سویه از نوادگان سویه اومیکرون» عامل اصلی افزایش مبتلایان به کرونا شده است.

این مقام وزارت بهداشت در حالی این سویه را از منتقل شده از آمریکا و اروپا نامیده که دولت بایدن چندماه پیش، به همه شهریور سال گذشته، جو بایدن پایان همه‌گیری کرونا در آمریکا را اعلام کرد.

معاون درمان وزارت بهداشت ایران می‌گوید روزانه ۱۳ هزار نفر در ایران به مراکز درمانی برای مشکلات مرتبط با کرونا مراجعه می‌کنند.

مقامات بهداشتی در ایران تاکید دارند که میزان کشندگی سویه جدید و موج هشتم بالا نیست اما میزان سرایت آن بالا است.

ایران سه سال پیش در اوج کرونا آمادگی چندانی نداشت و یکی از کشورهایی شد که بیشترین مرگ و میر ناشی از کرونا را داشت. با اینکه نهادهایی مثل نظام پزشکی از آمار بالای قربانیان گفتند اما آمار رسمی حدود ۱۴۵ هزار مرگ را اعلام کرد.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی در آغاز کشف واکسن کووید، واردات واکسن های غربی را ممنوع کرد. البته او ده ماه بعد از تصمیم خود عقب نشینی کرد.

به تازگی در یک اظهارنظر جدید گفت «غربی‌ها، دارو را تحریم کردند و مانع از ورود واکسن کرونا به ایران شدند.»

آمریکا بارها اعلام کرده که صادرات اقلام انسان‌دوستانه، خصوصا لوازم دارویی و حتی بهداشتی به ایران از تحریم معاف است و بر اساس آمارهای رسمی اتحادیه اروپا، ۲۷ عضو این مجموعه در هشت ماهه سال ۱۴۰۰ بیش از ۲.۴ میلیارد دلار به ایران صادرات داشته‌اند.

XS
SM
MD
LG