لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۱۸

فشار بر عضو شورای شهر تهران به خاطر اظهارنظر درباره حجاب اجباری


ناهید خداکرمی که رئیس انجمن علمی مامایی ایران است، از سال ۹۶ عضو شورای شهر تهران شد.
ناهید خداکرمی که رئیس انجمن علمی مامایی ایران است، از سال ۹۶ عضو شورای شهر تهران شد.

چند روز بعد از احضار یک عضو شورای شهر شیراز به خاطر حمایت از دو بهایی، اینبار در تهران یک عضو شورای شهر برای اظهارنظر درباره حجاب اجباری به دادگاه احضار شد.

رسانه های ایران روز جمعه ۱۳ مهر خبر دادند «ناهید خداکرمی» نماینده شورای شهر تهران با شکایت ستاد امر به معروف اصفهان به دادگاه احضار شد.

این عضو شورای شهر تهران به خبرگزاری ایرنا گفت که او به خاطر توئیت هایی درباره حجاب و نطق های مربوط به یک ماه پیش به دادگاه احضار شده است.

این عضو شورای شهر ابراز تعجب کرد که «چطور یک عضو شورای شهر که نماینده شهروندان است، نمی تواند نظرات کارشناسی خود را در مورد موضوعات روز اعلام کند.»

خانم خداکرمی در توئیتر خود نوشته بود: « انسان اراده، اختیار و شعور دارد. افرادی که اجبارى نبودن #حجاب را با كاربرد اين حجم از كلمات ناشایست معادل برهنگی می‌دانند، حجاب افكار و زبان‌شان كجاست؟ اين ترس و وحشت از موى سر و در مقابل بی‌تفاوتی به فساد اقتصادی، خشونت و آزار نوجوانان و‌ جوانان از کجا می‌آید؟»

در حالیکه جمهوری اسلامی از اوایل انقلاب حجاب و پوشیدگی کامل زنان را اجباری کرد، در سالهای اخیر اعتراضاتی از سوی زنان صورت گرفته است.

از دیماه سال گذشته، زنانی با بر چوب کردن روسری های خود، اعتراض علنی به حجاب اجباری را شدت بخشیدند اما حکومت ایران با خشونت و بازداشت این معترضان واکنش نشان داد و حتی آیت الله خامنه ای واکنش تندی نشان داد.

فشار بر اعضای شورا

اما خبر احضار «ناهید خداکرمی» عضو شورای شهر تهران از جنبه دیگری نیز اهمیت دارد. در هفته های اخیر حکومت ایران از طریق قوه قضاییه فشار بر اعضای شورای شهر که نظرات انتقادی نسبت به رفتارهای حکومت دارند را آغاز کرده است.

در دو هفته اخیر این دومین باری است که نمایندگان شوراهای شهر در ایران به خاطر نوشته هایشان در فضای مجازی تحت فشار و یا بازداشت قرار می گیرند.

بیشتر بخوانید:
عضو جوان شورای شهر شیراز به جرم حمایت از دو بهایی بازداشت شد

هفته گذشته هم «مهدی حاجتی» عضو شورای شهر شیراز به خاطر انتشار توئیتی درباره تلاش هایش برای آزادی دو شهروند بهایی بازداشت شده بود.

ستاد فعال برای شکایت

ستاد امر به معروف اصفهان اولین بار نیست که در رابطه با نوشته های افراد سرشناس در فضای مجازی به دادگاه شکایت می کند.

این ستاد شهریور امسال هم از مسیح علینژاد روزنامه نگار و مجری برنامه تبلت صدای آمریکا هم به خاطر آن چه که راه اندازی کمپین های مختلف برای ترویج بی حجابی و «دوربین ما اسلحه ما» عنوان کرده بود، شکایت خصوصی کرد.

علی کریمی، فوتبالیست هم یکی دیگر از افرادی است که از نظارت ستاد امر به معروف اصفهان در فضای مجازی بی بهره نبوده است.

بهمن سال ۹۶ این ستاد در رابطه با پست های اینستاگرامی کریمی به صورت مکتوب به فدراسیون فوتبال تذکر داده بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG