لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۲۸

آیا بنیاد مستضعفان صاحب «کلاب» در کشورهای خارجی است؟


عضو یک تشکل دانشجویی در ایران به «خبرگزاری دانشجو» گفته است که بنیاد مستضعفان در کشورهای خارجی «کلوپ داری» می‌کند.

علی اسکندری، عضو شورای مرکزی «جنبش عدالتخواه» در گفتگو با خبرگزاری متعلق به بسیج دانشجویی از واگذاری‌های غیرشفاف املاک به افرادی مانند عزت‌الله ضرغامی، رئیس پیشین صداوسیما و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران خبر داده و در انتقاد گفت: «ساز و کار واگذاری املاک از سوی بنیاد مستضعفان چگونه است؟ رانت شخصی و سفارش افراد منتسب به هر نهادی هم در این واگذاری‌ها نقش دارد؟ روش‌های نامناسبی که در پیش گرفته شده، نظیر حقوق‌های ۱۱ میلیونی و ۱۹ میلیونی و کلوپ داری در کشور‌های خارجی، اتفاقی است که شأنیت این بنیاد را مخدوش می سازد!»

در این خبر توضیح بیشتری درباره «کلوپ داری» داده نشده اما ممکن است اشاره به مالکیت «کلاب» در برخی کشورهای خارجی باشد که می‌تواند برای مقاصدی مانند پولشویی مورد استفاده قرار بگیرد.

«بنیاد مستضعفان انقلاب اسلامی» یکی از نهادهای متمول و قدرتمند زیر نظر رهبر جمهوری اسلامی است که هیچ شفافیتی درباره وضعیت مالی آن وجود ندارد اما برآورد شده که صاحب میلیاردها دلار دارایی است.

پیشتر وزارت خارجه آمریکا در تاریخ۱۸ آذر ۱۳۹۷ در پیامی در توئیتر خود به مناسبت روز جهانی مبارزه با فساد به ثروت آیت‌الله خامنه‌ای و نهادهای زیر مجموعه او اشاره کرد و نوشت: «او که مرد مقدسی خوانده می‌شود، املاک اقلیت‌های دینی را می‌بلعد و بعد پول نقد را به سپاه پاسداران منتقل می‌کند.»

مقام های آمریکا پیش از این ردپای نهادهای انقلابی ایران را در همکاری با حزب الله لبنان برای قاچاق مواد مخدر به آمریکای جنوبی گزارش داده بودند.

از صفحه ویژه «قانون شفافیت دارائی کادر رهبری ایران» دیدن کنید

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG