لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۱۴

فساد در ایران | رئیس شورای شهر لواسان بازداشت شد


امیر افراسیابی رئیس شورای شهر لواسان
امیر افراسیابی رئیس شورای شهر لواسان

در ادامه دستگیری مدیران شهری در مناطق مختلف ایران، گزارش ها حاکی از بازداشت امیر افراسیابی، رئیس شورای شهر لواسان، از توابع شمیرانات تهران است.

سعید لواسانی، امام جمعه لواسانات روز شنبه ۳ اسفند این خبر را در صفحه توئیتر خود منتشر کرد اما اشاره ای به زمان و علت این دستگیری نشده است. با این حال در این توئیت از هشتگ «مبارزه با فساد» استفاده شده است.

خبرگزاری ایرنا نوشت که شهردار، دو عضو شورای شهر، چند تن از کارمندان شهرداری و اداره ثبت اسناد لواسان نیز در ماه گذشته دستگیر شده‌اند.

ماجرای ویلاسازی در شهرک های کلاک و باستی هیلز در لواسان از جمله موضوعات فساد است که چندسالی است رسانه‌ای شده است. در این پرونده ها نام مقامات ارشد جمهوری اسلامی نیز به میان آمده است.

دستگیری مدیران شهری در مناطق مختلف ایران سابقه‌دار است . در آذرماه امسال شهردار و رئیس شورای شهر به همراه چهار مسئول دیگر در شهر نجف شهر سیرجان به دلیل فساد گسترده مالی بازداشت شدند. در مردادماه نیز فرماندار بناب از دستگیری ۹ نفر دیگر در پرونده «رشوه و تبانی در شورای شهر و شهرداری» این شهر خبر داده بود.

همچنین چند تن از مسئولان شهرداری صدرای شیراز هم به اتهام فساد مالی بازداشت شده بودند. افزایش فسادهای حکومتی و سیستماتیک در ایران باعث شده تا قوه قضائیه در دادگاه های ویژه جرایم اقتصادی به این پرونده ها رسیدگی کند اگر چه این دادگاه ها هم نتوانسته است منجر به کاهش فساد در ارکان مدیریتی شود.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG