لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۸

حسین فریدون، برادر رئیس جمهور ایران به جرم فساد مالی برای محکومیت پنج‌ساله به زندان رفت


رسانه های ایران گزارش دادند که حسین فریدون بردار رئیس جمهور ایران روز چهارشنبه برای گذراندن ۵سال حکم حبس خود راهی زندان شده است.

حسین فریدون، برادر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در حالی روز چهارشنبه ۲۴ مهرماه برای اجرای حکم خود راهی زندان شد که خواستار «انتشار متن کامل حکم صادره» برای خود و مستندات آن شده است.

پیش از این غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضاییه، ۹ مهرماه اعلام کرد که «حسین فریدون به پنج سال حبس‌، جزای نقدی و رد مال به مبلغ ۳۱ میلیارد تومان محکوم شده‌است.»

حکم اولیه برادر رئیس جمهوری ایران در دادگاه بدوی هفت سال حبس بوده که به گفته این مقام قضایی در دادگاه تجدیدنظر به پنج سال حبس کاهش یافت.

برادر رئیس جمهوری ایران ۲۵ تیر سال گذشته در خصوص یک پرونده مالی احضار و برای او قرار تامین وثیقه تعیین شده بود؛ اما به دلیل ناتوانی در تامین وثیقه به زندان معرفی شد.

او پس از یک روز بازداشت با تامین وثیقه ۳۵ میلیارد تومانی آزاد شد. تامین این وثیقه سنگین توسط وزیر بهداشت وقت در آن زمان خبرساز شد.

بنابر گزارش‌ها او در قبال «دریافت رشوه» رایزنی‌های موثری را برای سپردن مسئولیت‌هایی در بانک‌ها و دیگر بخش‌های تاثیرگذار اقتصادی به افرادی خاص انجام می‌داده است و این افراد در مقابل، مبالغ هنگفتی را به او پرداخت می‌کردند.

ایالات متحده بارها فساد مالی نهادینه و غارت دارایی‌های خدادادی ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات اقتصادی و مالی ایران دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG