لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۶

نماینده قم در مجلس از مرگ ۵۰ مبتلا به کرونا در قم خبر داد؛ وزارت بهداشت تکذیب کرد


نماینده قم در مجلس آمار کشته شدگان مبتلا به کرونا در قم را ۵۰ نفر اعلام کرد و گفت که از وزیر بهداشت خواسته است تا این شهر را قرنطینه کند.

احمد امیرآبادی روز دوشنبه ۵ اسفند ماه در حاشیه جلسه علنی مجلس به خبرنگاران گفت که در طی دو هفته حدود ۵۰ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در قم جان باخته‌اند که طبق گفته رئیس دانشگاه علوم پزشکی «اولین فوتی های مشکوک به کرونا ۲۴ بهمن» بوده‌اند.

این نماینده مجلس گفت که در طول این مدت ۳۲ نفر در محل قرنطینه ویروس کرونا فوت شده اند، و آنهایی که در بیمارستان کامکار و فرقانی قم از دنیا رفته اند، عمدتاً به دلیل ابتلا به ویروس کرونا بوده است.

او افزود «اکنون بیش از ۲۵۰ نفر در قرنطینه هستند و امکانات کافی در قم وجود ندارد و بسته های پیشگیری نیز هنوز به مردم نرسیده است، و در بعضی داروخانه ها نیز ماسک پیدا نمی شود.»

این آمار ساعاتی بعد از سوی ایرج حریرچی معاون وزارت بهداشت تکذیب شد.

او همچنین با بیان این که پرستاران در خطر هستند، افزود: هیچیک از پرستاران لباس مناسب که لباس فضایی معروف است را در اختیار ندارند.

امیرآبادی با بیان این که در جلسه غیرعلنی از وزیر بهداشت خواسته تا قم را قرنطینه کنند و افزود: «حتی با وزیر بهداشت دعوا کردم که چرا به مردم دروغ می گویید، زیرا شرایط اینگونه که به نمایندگان می گویید نیست و وضعیت قم بحرانی تر از این صحبت ها است.»

او گفت که «وقتی می‌گویند همه این میزان فوتی مربوط به کرونا نیست اما آن‌هایی که در بیمارستان کامکار از دنیا رفته‌اند، قطعا مبتلا به کرونا بوده‌اند. جواب آزمایش دو کودک هم مثبت اعلام شده که این هم خطرناک است؛ نمی‌دانم چرا وزیر اعلام نمی‌کنند.»

این نماینده مجلس عملکرد دولت را در کنترل ویروس کرونا «ناموفق» دانسته و اظهار کرد که به وزیر بهداشت ایران گفته « شما که فرمانده عملیات نام گرفته اید، در قم حاضر شوید و از آنجا فرماندهی کنید.»

لحظاتی پس از انتشار اظهارات نماینده قم در مجلس، خبرگزاری ایسنا گزارش داد که احمد امیر آبادی فراهانی پیش از جلسه علنی، مجلس را «در پی بد شدن حالش» ترک کرد و پس از آن یکی از کارمندان مجلس با حضور در جایگاه هیات رئیسه، اقدام به ضدعفونی کردن میز و صندلی کار وی کرد.

یک نماینده مجلس هم مدعی شد که «احتمال ابتلای نماینده قم به ویروس کرونا تایید شده است» اما احمد امیرآبادی نماینده قم شایعه ابتلا به کرونا را رد کرده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم هم دوشنبه اعلام شد که به «ویروس کرونا» مبتلاست و قرنطینه شده است. او یک روز پیشتر از دستوری خبر داده بود که نباید آمار مبتلایان منتشر شود.

محمدرضا قدیر، رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم پیشتر اوضاع این شهر را «وخیم» توصیف کرده و گفته بود که «از سوی وزارت بهداشت دستور رسیده که آماری اعلام نشود.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG