لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۰۳

افزایش موارد جدید آمار مبتلایان به کرونا در ایران؛ انتقال پنج بیمار مشکوک از قم به تهران


تصویر آرشیوی از مرکز قرنطینه ویروس کرونا در تهران
تصویر آرشیوی از مرکز قرنطینه ویروس کرونا در تهران

پس از مرگ دو فرد مبتلا به ویروس کرونا در قم، گزارش ها حاکی است که آمار مبتلایان به این ویروس در ایران به پنج نفر رسیده است.

کیانوش جهانپور، رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت روز پنجشنبه یکم اسفندماه تایید کرد که دو مورد ابتلا به کرونا در قم و یک مورد در اراک تایید شده که فرد بیمار در اراک پزشک بوده است.

مقامات ایران درباره آمار کرونا آمارهای ضد و نقیضی می‌گویند. با اینکه بعد از مرگ دو بیمار در قم اعلام شد سه بیمار هم در قم و اراک هستند، یک گزارش دیگر می‌گوید که ۵ مورد مشکوک ابتلا به کرونا از قم نیز به تهران منتقل شده‌اند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بابل در مازندران هم اعلام کرده است که ۲ فرد مشکوک به ویروس کرونا در شهرستان بابل شناسایی شدند.

پیش از این مقامات وزارت بهداشت ایران از مرگ دو مبتلا به کرونا در قم خبر داده بودند.

درحاليكه تائید شده ويروس كرونا در ايران هم قربانى گرفته است، برخی گزارش‌ها از ادامه پروازهاى هواپيمايى ماهان به چين خبر می‌دهد و اردوهای سیاحتی دانشجویی برقرار است و تنها وزارت بهداشت برای لغو این سفرها «توصیه» کرده است.

مدارس و مراکز آموزشی در قم امروز پنجشنبه تعطیل اعلام شده ولی محمد مهدی گویا رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت گفته است که هیچ تصمیمی برای تعطیلی مدارس در قم وجود ندارد.

نگرانی ها درباره منشاء بیماری هم وجود دارد.

وزارت بهداشت اعلام کرده خانواده و اطرافیان دو بیمار فوت شده در قم و دو بیمار مبتلا در قرنطینه نیستند. مهدی گویا گفت که دو فردی که جان باخته‌اند «هیچ ارتباطی با خارجی‌ها یا چینی‌ها نداشته‌اند. بنابراین منشاء بیماری بر اساس اطلاعاتی که داریم از خارج کشور نیست، اما در حال بررسی منشاء بیماری هستیم و هنوز بر این باور نیستیم که منشاء بیماری زوار پاکستانی یا کشورهای دیگر بوده باشد.»

پیش از این تصاویری از حضور نیروهای یگان ویژه در شهر قم پس از جان باختن دو مبتلا به کرونا در این شهر منتشر شده بود اما پلیس ایران حضور این نیروها را مرتبط با انتخابات دانست و موضوع ارتباط با ویروس کرونا را رد کرد.

با این حال ستاد پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا از سوی دولت ایران و «قرارگاه کرونا ویروس» در وزارت بهداشت تشکیل شده است.

خبر جان باختن دو شهروند ایرانی مبتلا در قم در حالی از سوی دانشگاه علوم پزشکی قم تایید و اطلاع رسانی شد که پیش از این مقامات وزارت بهداشت بارها وجود این ویروس در ایران را انکار کرده بودند.

سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران، دو روز پیش ، تاکید کرده بود که هیچ موردی از آلودگی به ویروس کرونا در ایران وجود نداشته است.

همچنین روز گذشته نیز نامه‌ای منتسب به وزیر کشور به وزیر بهداشت در برخی از رسانه‌ها منتشر شد که از سعید نمکی خواسته شده بود انتشار اخبار مربوط به ابتلا یا مرگ و میر احتمالی در این زمینه را به بعد از برگزاری انتخابات مجلس موکول کند؛ اما این نامه از سوی وزیر بهداشت تکذیب شد و جعلی خوانده شد.

با این حال ویدئوهایی که از انتقال بیماران به بیمارستان از سوی ماموران اورژانس با لباس های خاص در شهرهای مختلف منتشر شده منجر شده تا اعتماد عمومی جامعه نسبت به اطلاع رسانی مقامات در این باره کاهش یابد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG