لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۸

افزایش شتاب ابتلا به ویروس کرونا در چند استان ایران؛ کردستان در وضعیت هشدار قرار گرفت


در حالی که شمار جانباختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا در ایران کاهش یافته، افزایش ابتلا در برخی از مناطق ایران نگرانی از موج جدید همه گیری این بیماری را به دنبال داشته است.

برخی رسانه‌های داخل ایران روز جمعه ۹ خرداد به نقل از معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان از افزایش ناگهانی مبتلایان به ویروس کرونا در این استان و به ویژه شهر سنندج خبر داده و گفته‌اند که روند عادی سازی شرایط در سطح شهر و بی اهمیتی از سوی مردم نسبت به کرونا، سنندج را به مرز هشدار رسانده است.

صدیق جدیدالاسلامی با بیان این که در صورت رعایت نکردن بهداشت فردی و اجتماعی باید منتظر موج‌های بعدی بیماری شد، گفت: «در صورتی که شهروندان با بی توجهی خود به روند افزایشی ابتلاء دامن بزنند، کرونا در سنندج به مرحله بحران می‌رسد.»

حسین خوش اقبال، معاون استاندار کردستان، هم ارقام مربوط به کرونا در این استان را نگران‌کننده خواند و گفت که نکات بهداشتی و فاصله‌گذاری اجتماعی باید با حساسیت بیشتری رعایت شود.

در عین حال، روز جمعه کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، وضعیت استان خوزستان را از نظر مبتلایان به کرونا همچنان قرمز خواند و گفت که استان‌های خراسان رضوی، آذربایجان های شرقی و غربی، لرستان، کردستان، کرمانشاه، هرمزگان، مازندران، و بخش‌هایی از کرمان و سیستان و بلوچستان در وضعیت هشدار قرار دارند.

از سوی دیگر، محمد حسین صومی، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تبریز، هم گفت که از هر ۱۰۰ نفر ۱۸ نفر در استان آذربایجان غربی به ویروس کرونا مبتلا هستند.

آمار مبتلایان و جانباختگان ویروس کرونا در ایران از سوی بسیاری از مقام‌های داخلی و خارجی با تردید روبرو شده است و گفته می شود که بسیار بالاتر از ارقامی است که رسما از سوی دولت جمهوری اسلامی اعلام می شود. یک مقام سازمان بهداشت جهانی نیز گفته است که آمار اعلام شده مقامات ایران درباره مبتلایان به ویروس کرونا تنها یک پنجم مبتلایان واقعی است.

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است. برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

پیش از آن نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، نیز در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و «من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشند.»

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG