لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۸

اعترافات دیرهنگام مقامات جمهوری اسلامی؛ معاون وزیر بهداشت به اعلام دیرهنگام شیوع کرونا در ایران اذعان کرد


معاون وزیر بهداشت ایران به تشخیص و اعلام دیرهنگام شیوع ویروس کرونا در ایران اذعان کرد و زمان چرخش این بیماری در ایران را اوایل بهمن ماه اعلام کرد.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، علی اکبر حقدوست که ریاست کمیته اپیدمیولوژی ستاد ملی مقابله با کرونا را نیز بر عهده دارد روز شنبه ۹ فروردین در یک کنفرانس خبری ویدئویی توضیح داد: «احتمالا از اوایل بهمن ماه ویروس بسیار آرام و بی‌سرو صدا در چند شهر کشور در حال گردش بوده است.»

اذعان این مقام وزارت بهداشت ایران در حالیست که پیشتر گزارش هایی از اعلام دیرهنگام شیوع ویروس کرونا در ایران به دلیل نزدیک شدن به راهپیمایی ۲۲ بهمن و انتخابات مجلس شورای اسلامی منتشر شده بود.

از زمان اعلام شیوع ویروس کرونا در شهر قم به عنوان اولین کانون شیوع، نگرانی‌هایی از پنهانکاری اعلام نادرست شمار مبتلایان و قربانیان و اخبار مناطق درگیر منتشر شده است. به تازگی تعدادی از نمایندگان مجلس از جمله نماینده مشهد اعلام کرده‌اند که دلیل فوت تعداد زیادی از جانباختگان ویروس کرونا، «بیماری حاد تنفسی» اعلام می‌شود.

مقام های وزارت خارجه آمریکا بارها از پنهان کاری جمهوری اسلامی در مورد شیوع ویروس کرونا در این کشور انتقاد کرده اند.

پیش از این نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، اعلام کرده بود که به ایران برای مقابله با کرونا پیشنهاد کمک داده‌ شده است. با این حال رسانه های ایران چندی پیش گزارش دادند که جمهوری اسلامی کمک آمریکا را نمی پذیرد.

ایالات متحده آمریکا اعلام کرد که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

ایالات متحده بارها سوءمدیریت، فساد مالی نهادینه، و غارت دارایی‌های ایران توسط وابستگان رژیم حاکم بر این کشور را محکوم کرده و آنها را از جمله عوامل اصلی مشکلات ایران و وضعیت نابسامان رفاهی مردم آن کشور دانسته است. از جمله چندی پیش مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در چند توئیت درباره مقام‌های جمهوری اسلامی گفته بود که آنها به جای کمک به مردم درگیر فساد شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG