لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۰

تکذیب رسمی سخنان روحانی درباره عبور کردن از اوج بحران کرونا در کشور؛ سردرگمی یا ابهام در اطلاع رسانی؟


این عکس از حسن روحانی در فضای مجازی باز نشر شد که او را در حال ویدئو کنفرانس با سایر مقامات نشان می‌دهد
این عکس از حسن روحانی در فضای مجازی باز نشر شد که او را در حال ویدئو کنفرانس با سایر مقامات نشان می‌دهد

در حالی که گفته های پیشین رئیس جمهوری ایران مبنی بر عادی جلوه دادن همه گیری کرونا در ایران خبرساز شده بود، سخنان او درباره عبور از «عبور از پیک بیماری» با تکذیب مقامات دفتر ریاست جمهوری روبرو شد.

پس از آن که سخنان مبهم حسن روحانی در روز دوشنبه ۲۶ اسفند مبنی بر عبور از پیک (نقطه اوج) شیوع ویروس کرونا خبرساز شد، حسام الدین آشنا، رییس مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست جمهوری، گفت که ایران به هیچ عنوان از پیک بیماری عبور نکرده و حسن روحانی نیز چنین سخنی به زبان نیاورده است.

علیرضا معزی، معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر رییس جمهوری، هم در توئیتی نوشت که در واقع حسن روحانی به سناریوهای مطرح شده توسط وزارت بهداشت اشاره کرده است.

توضیح چهره‌های دولت درباره سخنان اخیر حسن روحانی در حالی است که روحانی در روزهای اخیر سخنان متعددی را برای عادی جلوه دادن وضعیت همه گیری کرونا در ایران بیان کرده است.

پس از اطلاع رسانی دیرهنگام دستگاه‌های حکومتی درباره شیوع کرونا در قم و شهرهای دیگر، حسن روحانی اواسط اسفند اعلام کرد که از روز شنبه (۱۷ اسفند) همه چیز به حالت عادی باز می‌گردد. اما درست پس از این سخنان روحانی، شرایط همه گیری کرونا در ایران تشدید شد و آمار مبتلایان و جان‌باختگان افزایش یافت.

روحانی روز دوشنبه، زمانی که بسیاری از استان‌ها خواستار قرنطینه شدن و محدودیت شدید رفت و آمد و تعطیلی مراکز شلوغ بودند، نیز گفت که چیزی به نام قرنطینه چه پیش و چه در جریان عید نوروز اعمال نخواهد شد.

در روزهای گذشته، رهبر جمهوری اسلامی با اشاره به فرضیه حمله بیولوژیک درباره شیوع کرونا در ایران، دستور تشکیل قرارگاه بهداشتی و درمانی برای دفاع بیولوژیک با کرونا را به نیروهای مسلح داد. اما مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در واکنشی به این ادعای خامنه‌ای گفت که بیان حقیقت درباره این بیماری می‌توانست «بهترین دفاع بیولوژیک» باشد.

آقای پمپئو روز جمعه در توئیتی نوشت: «همان طور که خامنه‌ای می‌داند، بهترین دفاع بیولوژیک این می‌بود که [او]، همان زمانی که ویروس ووهان در حال گسترش یافتن از چین به ایران بود، حقیقت را به مردم ایران می‌گفت. اما به جای این کار، او پروازهای رفت و برگشت هواپیمایی ماهان به کانون [شیوع ویروس] در چین را ادامه داد و کسانی که درباره آن حرف زدند را زندانی کرد.»

در همین رابطه، بسیاری اعداد و ارقام و اطلاعات رسمی شیوع این بیماری در ایران را غیرواقعی و بسیار کمتر از آنچه رخ می‌دهد می‌دانند و معتقدند که جمهوری اسلامی شیوع کرونا در ایران را بسیار دیر اعلام کرد و با قرنطینه نکردن مرکز شیوع مانند قم، به همه‌گیر شدن آن در کشور سرعت بخشید.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG