لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۵۸

دفاع خامنه‌ای از اطلاع‌رسانی درباره کرونا | نایب رئیس مجلس: کرونا را به شوخی گرفته‌ایم!


در حالی که تعدادی از نمایندگان مجلس آمار مبتلایان به ویروس کرونا و مرگ و میر ناشی از آن در ایران را زیر سوال برده اند، رهبر جمهوری اسلامی اطلاع رسانی درباره ویروس کرونا در ایران را «صادقانه و شفاف» خواند.

مسعود پزشکیان، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و وزیر بهداشت پیشین ایران روز سه شنبه ۱۳ اسفند به انصاف نیوز گفت که اسلامی آمار مبتلایان به کرونا در ایران را واقعی نمی داند و می گوید تعداد مبتلایان بسیار بیشتر از چیزی است که وزارت بهداشت اعلام می کند.

او بیان این که ویروس کرونا در ایران به شوخی گرفته شده گفت که شهر قم از همان روز اول باید قرنطینه می شد.

نایب رئیس مجلس در توضیح غیرواقعی بودن آمار گفت که بیمارستان‌‌ها اصلا آمار ندارند چون همه افراد مشکوک را تست نکرده‌اند. مثلا خانواده فرد مبتلا را آزمایش نکرده اند بنابراین حتما تعداد مبتلایان بسیار بیشتر از رقم اعلام شده است.

پیشتر نماینده رشت در مجلس روز گذشته آمار فوتی‌ها از سوی وزارت بهداشت را «چیزی شبیه شوخی» دانسته و وضعیت گیلان را وخیم توصیف کرده بود.

غلامعلی جعفرزاده، نماینده رشت، در مجلس روز یکشنبه گفت که به دلیل کمبود کیت‌های آزمایش و تشخیص دیرهنگام ابتلای افراد به کرونا، هیچ‌کس از آمار دقیق مبتلایان و فوت‌شدگان براثر این بیماری اطلاع دقیقی ندارد. اما براساس شواهد و قرائن و اطلاعاتی که به ما رسیده تعداد افراد درگیر و فوت‌شده براثر این بیماری بیشتر از رقمی است که اعلام می‌شود.

او همچنین با انتقاد از «موضع‌گیری‌های مسئولان» گفت که آن موضعگیری‌ها «باعث شد تا مردم هم چندان جدی با موضوع برخورد نکنند و حتی تعدادی از آن‌ها به مسافرت رفتند و تنها حدود ۷۰۰ هزار نفر طی روزهای گذشته به گیلان سفر کردند.»

این نماینده مجلس گفت از کمبود امکانات کافی در بیمارستان های استان گیلان انتقاد کرد و گفت که در بیمارستان رازی، که به‌عنوان مرکز اصلی پذیرش بیماران کرونا در گیلان در نظر گرفته‌شده بود، نوشته‌اند به دلیل پُر شدن ظرفیت، بیماران جدید را پذیرش نمی‌کنند.

در عین حال، آیت الله خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز سه شنبه اطلاع رسانی مسئولان جمهوری اسلامی درباره ویروس کرونا در ایران را با صداقت و شفافیت دانست و گفت که برخی کشورهای دیگر که این بیماری در آنها شدیدتر است، پنهان‌کاری می‌کنند.

این در حالی است که بسیاری معتقدند اطلاع رسانی درباره ابتلا به ویروس کرونا در ایران به دلیل همزمانی با انتخابات مجلس شورای اسلامی دیرهنگام صورت گرفت و از این رو، ابتلا به آن به سرعت همه گیر شد.

مایک پمپئو روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفت، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

این دومین بار است که وزیر خارجه آمریکا از مخفی‌کاری احتمالی مقامات ایران ابراز نگرانی می‌کند. مایک پمپئو هفته گذشته هشدار داده بود که آمریکا نگران مخفی‌کاری مقامات جمهوری اسلامی درباره شیوع کرونا است.

ایالات متحده آمریکا روز پنجشنبه اعلام کرد که معافیت‌هایی از تحریم ایران را صادر کرده است و اجازه می‌دهد برای ارسال برخی خدمات بشردوستانه، بانک مرکزی ایران مجاز به انجام انتقال مالی باشد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG