لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۰

شیوع ویروس کرونا در ایران و تهدید ویژه برای کودکان کار در بی‌عملی نهادهای حکومتی


با شروع و گسترش ویروس کرونا در ایران، وضعیت کودکان کار در خطر ویژه قرار دارد؛ کودکانی که بنا بر آمارهای اعلام شده از سوی رسانه‌های ایران تعداد آنها در سراسر کشور دستکم ۵۰۰ هزار نفر است، که از این تعداد بالغ بر ۹۸ درصد آنها نان آور خانواده هستند.

حامد فرمند، فعال حقوق کودک روز سه‌شنبه ۲۷ اسفند در گفتگو با صدای آمریکا با اشاره به اینکه کودکان کار مجموعه‌ای از کودکان هستند که در خیابان،‌ کارگاه‌ها و یا معادن مشغول به فعالیت هستند، گفت:‌ این کودکان می‌توانند ناقلان ویروس کرونا به منازل خود باشند،‌ منازلی که از لحاظ زیر ساخت‌های بهداشتی در معرض آسیب جدی قرار گرفتند و این کودکان می‌توانند علاوه بر خود والدین خود را نیز در معرض خطر ابتلا به این ویروس قرار دهند.

این فعال کودک همچنین می‌گوید: وضعیت سلامت عمومی این کودکان که در گروه آسیب پذیری از جامعه قرار دارند در حال حاضر به دلیل نا امن بودن محیط زندگی، کارشان و نامناسب بودن وضعیت سلامت در معرض خطر جدی قرار گرفته است.

در حالیکه حکومت ایران از زمان گسترش ویروس کرونا پیشگیری لازم برای حمایت از این قشر جامعه را صورت نداده است برخی از نهادهای مردمی برای حمایت از این کودکان در طی روزهای گذشته دست به کار شده‌اند و برای جلوگیری از ابتلای این کودکان به این ویروس آموزش‌های لازم را در اختیار برخی از کودکان قرار می‌دهند.

حامد فرمند در این راستا به صدا آمریکا گفت: نهادهای حکومتی نه تنها در شرایط فعلی کمکی به کودکان کار نمی‌کنند بلکه با اجرای طرح‌هایی مانند جمعاوری کودکان کار و خیابان آسیب‌های مضاعفی را به این قشر از جامعه وارد می‌کنند.

این فعال حقوق کودک همراهی مردم با نهادهای مدنی مخالف طرح جمع اوری کودکان را یک قدم اجرایی اولیه به عنوان یک مسئولیت شهروندی عنوان کرد و از مردم ایران خواست از این نهادها که فعالیتشان در راستای پیمان نامه حقوق کودک است حمایت کرده تا قدم مثبتی برای حمایت از کودکان کار و خیابان برداشته شود.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG