لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۲ مرداد ۱۴۰۱ ایران ۱۴:۲۱

گزارش سیاسی: کنگره ایالات متحده لایحه قانونی تشدید تحریم ها علیه ایران را با اکثریت آرا تصویب کرد


گزارش سیاسی: کنگره ایالات متحده لایحه قانونی تشدید تحریم ها علیه ایران را با اکثریت آرا تصویب کرد

نمایندگان دموکرات وجمهوری خواه کنگره از این لایحه قانونی حمایت کردند، اما نمایندگان مخالف تصریح کردند اعمال این تحریم ها موثر نخواهد بود و به تلاش های دیپلماتیک پرزیدنت اوباما برای گفتگو با ایران لطمه خواهد زد

همزمان با انتقاد قانونگذاران ایالات متحده از دولت ایران برای ادامه برنامه غنی سازی اورانیوم، مجلس نمایندگان روزسه شنبه لایحه قانونی را با اکثریت آرا تائید کردند که اگر با اکثریت آرای مورد تصویب نهایی قرارگیرد و توسط پرزیدنت باراک اوباما امضا شود، تحریم های کنونی که هم اکنون ساختارهای زیربنایی مواد نفتی تصفیه شده را هدف قرار داده است را افزایش خواهد داد.

لایحه قانونی تحریم های مواد نفتی تصفیه شده ایران از حمایت همه جانبه هر دو حزب اصلی ایالات متحده برخوردار شده است.

پشتیبانی از این لایحه قانونی در حالی افزایش یافته است که تلاش دولت اوباما برای سرنهادن تهران به خواست های جامعه بین المللی با بی توجهی مقامات ایران مواجه شده است و مقامات این کشوراز توسعه برنامه غنی سازی اتمی خود خبرداده اند.

این لایحه قانونی با کسب ٤١٢ رای موافق و ١٢ رای مخالف تصویب شد. این تحریم ها، استقلال ایران در واردات بنزین را هدف قرار داده اند.

بر اساس این طرح تحریمی، با ممنوعیت تبادلات بازرگانی بازارهای ایالات متحده با تهران، مجازات شرکت هایی که ٤٠ درصد مواد نفتی تصفیه شده مورد نیاز ایران را فراهم می کنند، افزایش خواهد یافت.

برمان هوارد، رئیس دموکرات کمیته امورخارجه کنگره گفته است به این دلیل که واکنش ایران به دست همکاری پرزیدنت اوباما مشت گره کرده بود، کنگره ناچار شد این اقدام عملی را اتخاذ کند.

برمان می گوید: « من معتقدم تصویب و اجرای این لایجه قانونی تاثیرعمیقی بر اقتصاد ایران داشته باشد. من بر این باورم این طرح حکومت ایران را مجبور خواهد کرد تا گزینه های نامطلوبی را درزمینه تنظیم بودجه خود برگزیند و درنهایت تهران برای پیگیری برنامه هسته ای کشور، هزینه های سیاسی سنگین و گسترده ای را خواهد پرداخت.»

نگرانی پیرامون برنامه هسته ای ایران، که ایالات متحده و دولت های دیگر ادعا می کنند به هدف توسعه سلاح های اتمی توسعه می یابند، با اعلام دولت ایران مبنی بر ساخت ده تاسیسات هسته ای جدید و هزاران دستگاه سانتریفوژ اضافی برای غنی سازی اورانیوم، تشدید شده است. تهران نیز ادعا کرده است برنامه هسته ای این کشور به مقاصد صلح آمیز پیگیری می شوند.

نمایندگان کنگره به گزارش روز سه شنبه روزنامه واشنگتن پست اشاره کردند که نوشته بود مقامات کشورهای غربی و سازمان ملل در حال تحلیل اسناد فنی ایران هستند که به نظرمی رسد نشان می دهند دانشمندان ایران درحال ارزیابی و یا آزمایش یک بخش کلیدی بوده اند که در انفجارکلاهک اتمی مورد استفاده قرار می گیرد.

درجلسه بررسی روز سه شنبه نمایندگان دموکرات و جمهوری خواه کنگره از این لایحه قانونی حمایت کردند، در حالی که نمایندگان مخالف تصریح کردند اعمال این تحریم ها موثر نخواهد بود و به تلاش های دیپلماتیک ومداوم پرزیدنت اوباما برای گفتگو با ایران لطمه خواهد زد.

نانسی پلوسی، سخنگوی کنگره گفت این لایحه قانونی و قدرت اجرایی فسخی که در آن منظورشده است، بازوی دیپلماتیک پرزیدنت اوباما را تقویت خواهد کرد، این درحالی ست که ایلنا راس لهتینن، نماینده جمهوری خواه کنگره برتهدید سلاح اتمی ایران تاکید می کند.

تائید نسخه لایحه قانونی کنگره، پرسش هایی پیرامون رسیدگی و یا عدم رسیدگی سنای ایالات متحده به این طرح و اتخاذ اقدام مشابهی درتصویب تحریم ها پیش از پایان سال جاری میلادی را مطرح کرده است.

وزارت امورخارجه هفته گذشته نسبت به لایحه قانونی سنا با مفاد فعلی آن، ابراز نگرانی و تاکید کرد این لایحه به جای تقویت اتحاد و حمایت بین المللی از تلاش های ایالات متحده در قبال ایران، موضع واشنگتن را تضعیف خواهد کرد. مذاکرات کماکان ادامه دارند.

برمان، نماینده دموکرات کنگره که وظیفه تطبیق وهمگونی لوایح قانونی کنگره و سنا را به عهده دارد می گوید ازاعمال تغییرات دراین لوایح که کشورهای دیگر را به حمایت از رژیم تحریم های چندجانبه و شدیدتر علیه ایران تشویق کند، استقبال خواهد کرد.

وی می گوید احتمال معافیت شرکت هایی که کشورهای میزبان آن ها درقوانین شان هم اکنون هم تحریم های سخت گیرانه ای علیه ایران اعمال می کنند، یکی از این مشوق ها خواهد بود.

XS
SM
MD
LG