لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۳۲

با اضافه شدن شرط تائیدیه وزارت اطلاعات و اطلاعات سپاه| شورای نگهبان لایحه اعطای تابعیت به فرزندان زنان ایرانی را تایید کرد


پس از اضافه شدن شرط تاییداطلاعات سپاه علاوه بر تایید وزارت اطلاعات، شورای نگهبان با لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت افراد بالای ۱۸ سال موافقت کرد.

عباس کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان روز چهارشنبه ۱۰ مهرماه این خبر را در صفحه توئیتر خود اعلام کرده است.

لایحه «اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی» پیش از این دوبار از سوی شورای نگهبان به دلیل «بروز مشکلات و مسائل امنیتی» رد شده بود.

در نهایت مجلس شورای اسلامی روز سه‌شنبه ۲ مهرماه، در بررسی دوباره این لایحه، شرط دادن تابعیت به افراد بالای ۱۸سال که یکی از والدین‌ها ایرانی است را تایید «وزارت اطلاعات» و «سازمان اطلاعات سپاه» برای «نداشتن سوءپیشینه کیفری و نیز نداشتن مشکل امنیتی» اعلام کرد.

بر اساس قانون مدنی ایران مصوب سال ۱۳۱۳، تابعیت ایرانی تنها به افرادی که پدر ایرانی دارند، منتقل می شود و این موضوع باعث شده است تا فرزندانی که از مادر ایرانی در خارج کشور به دنیا آمده اند، برای ورود به ایران ناچار به دریافت ویزا باشند.

مورد بزرگ که توجه ها را به این مشکل قانونی جلب کرد، تابعیت فرزند مریم میرزاخانی ریاضیدان و نابغه ایرانی بود که چون با مردی غیر ایرانی ازدواج کرد، فرزند او تابعیت ایرانی نداشت. خانم میرزاخانی سال ۱۳۹۶ درگذشت.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG