لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۳۷

«ناهید» در کن


ناهید به کن می‌رود
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:16 0:00

شصت و هشتمین دوره جشنواره جهانی فیلم کن از ۲۳ اردیبهشت در شهرک ساحلی کن فرانسه گشایش می یابد.

فیلم کوتاه «کشتارگاه» ساخته بهزاد آزادی در بخش دانشجویی سینه فونداسیون و فیلم بلند «ناهید» نخستین ساخته بلند آیدا پناهنده که به بخش «نوعی نگاه» جشنواره کن راه یافته اند نمایندگان سینمای جوان ایران در این جشنواره جهانی اند.

سینمای جوان ایران در غیاب استادان و چهره های شناخته شده سینمای ایران در جهان، آرام آرام جای پایی برای خود در جشنواره های مطرح جهانی می یابد.

«ناهید» نخستین ساخته بلند آیدا پناهنده فیلمساز جوان ایرانی در بخش نوعی نگاه جشنواره کن به نمایش در می آید.

نوعی نگاه یکی از بخش های مطرح جشنواره جهانی فیلم کن و پایگاه پرش و راهیابی به بخش رقابتی آن در سال های آینده بشمار می آید.

فیلم ناهید نخست در بخش «اولی» های جشنواره فیلم فجر تهران به نمایش درآمد؛ و حتی نامزد دریافت سیمرغ بهترین فیلمنامه شد. منتقدان سینمایی ناهید را فیلمی واقع گرا در باره سرنوشت نسل جوان شهرنشین ایران می دانند که هویتش را در تلاش فردی و سخت دشوار برای عشق و زندگی در مناسبات امروزی جامعه اش می یابد.

ناهید دختری که در زندگی مشترک نخستش شکست خورده حالا به دلیل نگاه و مشکلات اجتماعی از ابراز عشق واهمه دارد.

افزایش روند سانسور و سختگیری های حکومتی از جمله ممنوعیت حق کار برای فیلمسازان و بازیگران مطرح ایرانی که برای سینمای جهان چهره هایی شناخته شده اند، سینمای ایران را زمینگیر کرده و سال ها است اثری از سینمای ایران در بخش های رقابتی جشنواره های جهانی فیلم نیست.

حتی فیلم «مثل یک عاشق» ساخته عباس کیارستمی نه بعنوان نماینده سینمای ایران بلکه نماینده سینمای ژاپن به بخش رقابتی جشنواره کن ۲۰۱۲ راه یافت.

با این همه سینماگران جوان با طرح سایه وار شیوه زندگی نسل خود در پس از اعتراضات خیابانی سال ۸۸ و سرکوب های خونین نشان داده اند هنوز هم امید به بازگشت سینمای ایران به جشنواره های جهانی وجود دارد.

XS
SM
MD
LG