لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۵۸

نامه نگاریها، و دفاع خانه سینما از خود در برابر حملات وزارت ارشاداسلامی


نامه نگاریها، و دفاع خانه سینما از خود در برابر حملات وزارت ارشاداسلامی
نامه نگاریها، و دفاع خانه سینما از خود در برابر حملات وزارت ارشاداسلامی

جدال بر سر چهاردهمین جشن خانه سینما و توقف ساخت فیلم «جدایی نادر از سیمین» به کارگردانی اصغر فرهادی به دلیل سخنرانی کوتاه و تهییجی خود که در آن آرزوی بازگشت هنرپیشه ها و کارگردانان ایرانی به میهن را کرده بود هنوز و همچنان ادامه دارد.

به گفته کارشناسان سینما جوادشمقدری، معاونت سمعی بصری و سینمایی وزرات فرهنگ و ارشاد اسلامی، که به پشتیبانی جناحهای افراطی حاکمیت، مجری طرح تعطیلی خانه سینما، برای جایگزینی آن با یک خانه سینمای اسلامی پشتیبان محمود احمدی نژاد شناخته می شود، از هیچ کوششی برای متهم کردن مدیران این نهاد دریغ نمی کند. همچنان که بی درنگ و در پی نامه عسگرپور به وزیرارشاد، شمقدری خود را مسئول پاسخگویی دانسته، نامه ای سرگشاده علیه عسگرپور و خانه سینما منتشر کرد. تا دوباره مدیرعامل خانه سینما و این نهاد مستقل سینمایی را تهدید به سرکوب کند.

پیش از آن، محمدمهدی عسگرپور، در برابر سخنان وزیر ارشاد اسلامی علیه مبنی بر تسلط جریان توطئه گر و برانداز نظام در خانه سینما به دفاع از نهاد تحت مدیریت خود برخاسته و نامه ای به وزیر ارشاد اسلامی نوشت. مدیرخانه سینما در این نامه نوشته است:

« اينجانب و برخی از اهالی سينما به خوبی می‌دانند جنابعالی چه دوره‌ی سختی را در اين منصب پشت سر می‌گذاريد. سختی نه به لحاظ كار تخصصی فراوان و مثلا تعامل با اهل فرهنگ و هنر كه در اين زمينه كارنامه يك سال‌تان به وضوح بيانگر ناكامی است؛ بلكه به لحاظ عدم تمايل ورود به مباحث جدی و تخصصی و عدم امكان برای مراقبت از فعاليت معاونينی كه افكار عمومی حتی انتصاب آنها را نيز مربوط به شما نمی دانند.»

محمد مهدی عسگرپور افزوده است: «متأسفم كه بايد بگويم جنابعالی به هيچ عنوان امكان تسلط پيدا كردن به موضوعات مختلف تحت مسووليت‌تان را فراهم نكرديد. هم شما هم خدايتان و تا حدی امثال ما مي‌دانيم كه حداقل در حوزه‌ سينما تعداد نشست‌های جدی و تخصصی‌تان با دست اندركاران به تعداد انگشتان يك دست هم نمي‌رسد. و لابد تصور كرديد مجبوريد كار را به شكل پيمانكاری به معاونان‌تان از جمله معاونت سينمايی واگذار كنيد. به همين اعتبار و به دليل عدم تعلق خاطر به حوزه‌های مختلف هنری (نمی گويم فرهنگی چون عنوانی است كلی و تفسيربردار) تسلط امروزتان به اوضاع سينما، تئاتر، موسيقی و هنرهای تجسمی حدودا مثل روز اوَلی است كه همديگر را ديديم. همان موقع كه هنوز نامزد احراز پست وزارت بوديد و درخواست كمك كرديد و بنده و تعدادی از اعضای هيأت مديره خانه سينما و رؤسای صنوف عليرغم فشارهای زياد آن روزها صادقانه و با برنامه‌ای مشخص و به قصد تعامل به ديدارتان آمديم. با اين روشی كه در پيش گرفته‌ايد ده سال بعد هم فرقی به حال‌تان نخواهد كرد.

اگر جنابعالی نه به عنوان وزير، بلكه به عنوان يك محقق در مورد سينمای بعد از انقلاب اسلامی و سرمايه‌هايش كه به مدد پيروزی انقلاب شكل گرفت و كارنامه درخشانی هم از خود باقی گذاشته، تحقيق می‌كرديد، به درستی درمی‌يافتيد زوايا و برش‌های مهم ديگری وجود دارد كه سخت از آنها غفلت كرده‌ايد؛ از جمله بايد می‌كوشيديد بنيان‌های قدرتمند اين سينما را كه برخی به دليل ناكامی‌های حقيقی و حقوقی آنها را شاه‌نشين می خوانند شناسايی كرده و با آنها مرتبط شويد و برای تقويت نظامی كه معلوم نيست شما يا من كداميك بيشتر بر تقويت آن كوشا هستيم با آنها تعامل واقعی و غيرخيالی برقرار كنيد. در اين صورت به يقين در دام خرده‌گيری و بزرگ‌نمايی در جريان برگزاری يك جشن سينمايی نمی افتاديد.»

مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در ادامه مسئولیت اصلی وزیر فرهنگ مبنی بر کمک به ارتقای جایگاه سینمای ایران را یادآوری کرده و اعمال خلاف آن از جمله کارشکنی های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و بویژه جواد شمقدری، معاونت سینمایی را بعنوان یکی از عوامل افزایش مشکلات اشاره کرده می نویسد: «ما در اين يك سال گذشته كدام جمله مشفقانه (نمی‌گويم پدرانه كه امكانش را از خود سلب كرده‌ايد) از شما يا مشاور و معاونان‌تان شنيديم؟ كدام حركت شما در جهت تقويت نهاد صنفی بوده؟ به جز حذف افراد حاضر كه به گواه مكتوبات و درخواست جلسات سعي در تعامل با شما بودند به چه انديشيديد؟ مگر امثال ما از كجا آمده بودند؟ مگر شما از كجا آمده‌ايد؟ مايليد سوابقمان را حداقل از تاريخ ‌‌١٢/١١/٥٧ تاكنون با هم مقايسه كنيم؟»

محمد مهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما در دفاع از چهاردهمین جشن خانه سینما و رد اتهامات بافته شده از سوی معاونت سینمایی که بوی پرونده سازی برای تعطیل کردن خانه سینما از آن به مشام می رسد و به گفته کارشناسان سینما تدوین شده توسط جناح کیهان شریعتمداری و وزرات اطلاعات است، در ادامه نامه خود به وزیر ارشاد می نویسد:

«امسال اكثريت مخاطبان و علاقمندان سينما با سليقه‌ها و گرايش‌های مختلف معتقد بودند كه مجموعاً يكي از بهترين جشن‌های سينمای ايران در طول چند سال گذشته را تجربه كرده‌اند. تا اينكه بيانيه هيستريك معاونت امور سينمايی‌تان كه با هدف برهم زدن تمركز مديران و دست اندركاران نسبت به ناكامی‌های پی در پي اخيرشان و عدم توانايی در جذب سينماگران شاخص منتشر شد. بيانيه‌ای كه به زعم خيلی ها برگرفته از رفتار رئيس جمهور پيشين آمريكا بود كه برای حمله به يك سرزمين، خوب است بهانه‌ای پيدا كنی، آن‌را بزرگ كنی، با دروغ آميخته‌اش كني، از هجمه رسانه‌ای هم بهره گيری و به آن سرزمين حمله كرده و آن را اشغال كنی!»

مدیرعامل خانه سینما در رابطه با اینکه کدام طرف و بابت چه چیزی از مردم ایران عذرخواهی کند می آورد: «ای كاش روزی شهامت داشته باشيم و... بابت كوتاهی‌ها و بی‌كفايتی‌هايمان در روند پيشرفت و آباداني كشورمان عذرخواهی مي‌كرديم.»

عسگرپور پرونده سازی و علیه مدیران خانه سینما و سینماگرانی همچون اصغر فرهادی و متهم شدن به توطئه گردانی علیه نظامی جمهوری اسلامی را امروزه سلاحی پوسیده دانسته که خودبخود به کسب اعتبار و محبوبیت میان مردم منجر می شود. او می نویسد: « اتهامات ايشان به علاوه اتهامات اخير جنابعالی كه بنده يا امثال من را محرك اصلی و صحنه گردان توطئه بر عليه نظام جمهوری اسلامی خوانديد را ذخيره‌ آخرت خود می دانم كه شايد بدين وسيله قدری از گناهانم بخشيده شود. اما توهين به حضار در آن مراسم كه اتفاقا برخی از معتمدان شما هم حضور داشتند با اين عنوان كه گول امثال من را خوردند بماند برای شما و ايشان.»

مدیرعامل خانه سینما آنگاه ادعای کمکهای ارشاد اسلامی به خانه سینما از جمله پرداخت هزینه جشن خانه سینما را رد کرده از وزرات ارشاداسلامی خواهان ارائه سند شده است. او می نویسد: «اما در مورد مسائل مالی و بودجه خانه سينما نمی گويم كه عدم صداقت زيرمجموعه‌تان جايی برای بحث‌های اين چنينی باقی نگذاشته است. لطفاً درنگ نكنيد! اسنادی كه می‌خواهيد بعدها منتشر كنيد را الان منتشر كنيد. شايد برای ما هم اشتياقی فراهم شود تا فهرست كمكهايی كه به برخی از خودی‌هايتان شده را منتشر كنيم.»

محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما در واپسین کلام خود می نویسد: «جناب وزير نشان دهيد كه مديری پاسخگو هستيد. پاسخگويی را هم به سبك معاونت سينمايی با شعار دادن و دهن به دهن گذاشتن مترادف ندانيد. ديری است اتهام براندازی نظام به منتقدانِ بی‌كفايتی و سوء تدبير در مديريت رنگ باخته است.»

اما به گزارش خبرگزاری ایسنا، جوادشمقدری معاونت سینمایی وزرات ارشاد که در همکاری تنگاتنگ با جناح کیهان شریعتمداری از چهره های اصلی ضدیت با خانه سینما و صنعت سینما و عامل اصلی توقیف دو فیلم اخیر دو فیلمساز بشمار می آید؛ به نامه مدیرعامل سینما چنین پاسخ داده است:

«روز گذشته نامه‌ای خطاب به وزير محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی منتشر شد که درهتاکي و بی‌ادبی به يک مسئول انقلابی و مؤمن و متعهد، درطول سالهای پس از انقلاب اسلامی کمتر مشابه آن را سراغ داريم. مگر در سالهای اول انقلاب آن هم درقلم و زبان گروهکی که امروز به عنوان منافقين شناخته می‌شوند»

جوادشمقدری که مورد وثوق محموداحمدی نژاد، کیهان شریعتمداری بوده و به گفته سینماگران ایران وی از مجریان اصلی تعطیلی سینمای ایران است، با بهره گیری از همسان پنداریها برای تحریک عاطفی گروههای فشار و کدگذاریهای لازم برای حملات فیزیکی می نویسد: «در اين نامه ادبياتی از توده مسلک‌های سابق و ليبرال منش‌های امروز ديده می‌شود که سعی می کنند خشم و عصبانيت ناشی از عدم موفقيت‌های سياسيی شان را جبران کنند.»

جوادشمقدری آنگاه با اشاره به انعکاس این رویدادها در صدای آمریکا و دیگر شبکه های خبری خارج کشور آورده است: «هم صدائی و استقبال رسانه‌های بيگانه از اين اقدام نيز خود قابل تأمل بود! خدا را شکر در جمهوری اسلامی آن قدر آزادی بيان هست که حتی هتاکان و بی‌ادبان هم به نامه‌پراکنی بپردازند.»

جوادشمقدری در بند 6 بیانیه خود خانه سینما را اتاق جنگ گروه های برانداز نامیده افزوده است: «مدیریت فعلی خانه سینما، دفتر مدیرعامل را به اتاق جنگ برای تحقق خواسته‌های جناحی و ترمیم شکست‌های سیاسی باندی که به آن وابسته است؛ قرار داده است.»

یکی از سینماگران که نخواست نامش فاش شود در این باره گفت « تصمیم به تشبیه هیئت مدیره خانه سینما به اتاق جنگ (جنبش سبز) از سوی معاونت سینمایی نشانه آشکاری از بسیج نیرو برای حمله به خانه سینماست.

XS
SM
MD
LG