لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۱۳

خشونت خانگی، محور اصلی فیلم جدید «تهمینه میلانی» کارگردان ایرانی


«مَلی و راههای نرفته اش» فیلم جدید تهمینه میلانی کارگردان نامدار ایرانی است که پس از حواشی بسیار اکران می شود، اثری جنجالی و بحث انگیز که محور اصلی آن خشونت خانگی است.

او در این فیلم که مانند سایر آثارش سناریوی آن را خود نوشته، با رویکردی جسورانه به بررسی این ناهنجاری اجتماعی می پردازد و نمونه های تکان دهنده ای از خشونت کلامی، فیزیکی، توهین، تحقیر و سرکوب در خانواده را به تصویر می کشد.

مَلی و راههای نرفته اش، داستان ملیحه دختر جوان و کم تجربه ای است که برای رهایی از محیط تنگ خانه به سیامک، جوانی که خود قربانی خشونت است و در خانواده ای خشن بزرگ شده ، دل می بازد و بی توجه به تفاوتهای فرهنگی با او ازدواج می کند، ولی این پیوند سر آغاز مشکلات بزرگتری در زندگی اوست.

ماهور الوند و میلاد کی مرام در صحنه ای از فیلم
ماهور الوند و میلاد کی مرام در صحنه ای از فیلم

در این فیلم داستانی و هیجان انگیز شاهد حضور هنرمندانی چون ماهور الوند، میلاد کی مرام، السا فیروز آذر، جمشید هاشم پور، افسر اسدی، ستاره اسکندری، جمشید جهانزاده و گروهی از بازیگران مطرح ایرانی هستیم.

مَلی و راههای نرفته اش به دلیل موضوع خاص، برخی ملاحظات و البته به گفته گروهی از منتقدین، بی مهری کمیته انتخاب، از سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شد و در مهمترین رویداد سینمایی ایران حضور نداشت.

این تصمیم هیأت داوران با اعتراض تهمینه میلانی و بسیاری از سینماگران ایرانی همراه شد و از خبرهای داغ جشنواره سال گذشته بود.

این در حالی است که فیلم چندی بعد به بخش بین المللی این جشنواره دعوت شد که البته با مخالفت تهمینه میلانی همراه بود و حاضر به شرکت در بخش رقابتی این فستیوال نشد.

مَلی و راههای نرفته اش پس از تغییرات جزئی و چند اصلاحیه، پروانه نمایش عمومی گرفت و از هفته آینده در سینماهای تهران و شهرستان ها اکران می شود.

از نمایش آخرین فیلم تهمینه میلانی سه سال می گذرد و با توجه به موضوع جنجالی و حواشی مرتبط با این اثر، پیش بینی میشود علی رغم وجود چالش های گوناگونی که برای اکران دارد، در گیشه موفق باشد.

تهمینه میلانی و همسرش محمد نیک بین
تهمینه میلانی و همسرش محمد نیک بین

تهمینه میلانی از کارگردان های صاحب سبک ایرانی است که در آثارش توجه خاصی به مسائل و مشکلات زنان دارد و فعالیتهای بسیاری در این زمینه انجام داده، از فیلمهای مطرح این هنرمند می توان به «دو زن»، «نیمه پنهان»، «واکنش پنجم»، «زن زیادی» و «آتش بس» اشاره کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG