لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۲

واکنش به «توهین» به رخشان بنی‌اعتماد؛ خانه سینما خواستار لغو همکاری سینماگران با صدا و سیما شد


خانه سینما، جامعه اصناف سینمای ایران، از دست اندرکاران سینمای ایران خواست که در اعتراض به توهین به رخشان بنی اعتماد و دخترش در یک برنامه تلویزیونی، از حضور در برنامه های صدا و سیما و همکاری با آن خودداری کنند.

در بیانیه ای که خانه سینما سه‌شنبه ۲۴ دی منتشر کرد، صدا و سیما «رسانه ملی انحصاری» خوانده شده و آمده است که این هر از چند گاهی «با خروج از مرزهای اخلاق و انسانیت به بهانه دفاع از ارزش‌ها» در شبکه‌های متعدد به اقدامات مخرب خود ادامه می‌دهد.

بیانیه خانه سینما پس از آن منتشر شد که محمد صادق کوشکی، از چهره‌های اصولگرا، در برنامه ای در شبکه افق، نزدیک به سپاه پاسداران، سخنانی علیه رخشان بنی اعتماد و دخترش، باران کوثری، بیان کرد که از سوی کاربران شبکه های اجتماعی «توهین آمیز» توصیف شد.

در بیانیه خانه سینما آمده است: اهانت اخیر و بی‌شرمانه صداوسیما به بانویی محترم از جمع کارگردانان سینمای ملی ایران و فرزند هنرمندش... برای ما سینماگران و همه کسانی که سینمای اجتماعی او را در تمام این سال‌ها دنبال کرده‌اند، گواه گویایی‌ست بر تداوم عامدانه‌ روند ایجاد تفرقه و تخریب توسط سازمان مذکور.»

خانه سینما در ادامه از همه فعالان اصناف سینمایی خواسته است که از حضور در برنامه‌های سینمایی صدا و سیما خودداری کنند «تا این رسانه گمان نبرد که به اتکای قدرت و بودجه‌ی وافرش می‌تواند هر تهمت و توهینی را نثار سینمای ایران و چهره‌های فرهنگی این سرزمین کند.»

از سوی دیگر، کانون کارگردانان خانه سینما نیز با صدور اطلاعیه ای به نحوه واکنش مهمانان و مجریان صدا و سیما به موضع گیری رخشان بنی اعتماد و مسعود کیمیایی درباره حادثه سرنگون کردن هواپیمای مسافربری واکنش نشان داد و در اطلاعیه از کارگردانان سینما خواست تا عذرخواهی رسمی صداوسیما در هیچ برنامه تلویزیونی به عنوان میهمان و کارشناس شرکت نکنند.

این کانون در بیانیه خود آورده است: «کارگردانان سینمای ایران هتک حرمت بزرگان و سرمایه های سینمای ایران سرکار خانم رخشان بنی اعتماد و جناب آقای مسعود کیمیایی را شدیدا محکوم می کند و در برابر تخریب، فحاشی و توهین شرم آور به سینماگران سکوت نخواهد کرد.»

خانم بنی اعتماد در پی اعتراف سپاه به شلیک به هواپیمای مسافربری از مردم خواسته بود که به یاد قربانیان این حادثه در میدان آزادی تهران و میادین آزادی شهرهای دیگر جمع شده و شمع روشن کنند. هر چند او در پی فشارهای امنیتی دعوت خود را پس گرفت، در روزهای گذشته گزارش شد که برای ساعاتی بازداشت شده است.

مسعود کیمیایی نیز پس از اعلام سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط موشک سپاه اعلام کرد که از حضور در جشنواره فیلم فجر خودداری می کند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG