لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۲۵

بازگشت پوران درخشنده به سینما با "سقف دودی"


پوران درخشنده کارگردان سینمای ایران - آرشیو
پوران درخشنده کارگردان سینمای ایران - آرشیو

"پوران درخشنده" کارگردان مطرح ایرانی پس از مدتی سکوت و بررسی پروژه های مختلف، بالاخره فیلم جدید خود به نام "سقف دودی" را معرفی کرد؛ فیلمی که به معضل طلاق عاطفی میان زوج های جوان می پردازد.

تا کنون حضور مریلا زارعی و فرهاد اصلانی در فیلم قطعی شده و به زودی بازیگران دیگری هم پس از گذراندن تست گریم و مراحل گزینشی دیگر به این مجموعه ملحق خواهند شد.

پوران درخشنده دو سال سرگرم نوشتن فیلمنامه بود و مدتی را هم صرف بازنویسی آن کرد. به گفته او تا آغاز فیلمبرداری، این بازنویسی همچنان ادامه خواهد داشت و فیلمنامه اصلی باز هم تغییر می کند.

بر اساس برنامه ریزی موجود، فیلمبرداری "سقف دودی" در مهر ماه در تهران، لواسان و چند نقطه دیگر شروع می شود و در صورت تکمیل به موقع پروژه، نخستین اکران آن در جشنواره فیلم فجر خواهد بود.

پوران درخشنده
پوران درخشنده

به گفته پوران درخشنده، حضور "عباس درخشنده" به عنوان مدیر تولید، "جلیل شعبانی" به عنوان دستیار اول کارگردان و برنامه‌ ریز، "لیلا درخشنده" دستیار دوم کارگردان، "عباس رستگارپور" به عنوان صدابردار و "رضا نوروزی" به عنوان مدیر تدارکات قطعی شده است.

او برای نگارش فیلمنامه " سقف دودی" با برخی از اساتید و دانشجویان علوم انسانی مشورت کرده و نظرات و دیدگاه های آنها درباره مسائل و مشکلات خانوادگی زوج های جوان را جویا شده است.

به گفته خانم درخشنده، فقدان مهرورزی در خانواده، بزرگترین مشکل کنونی زوج های جوان در ایران است که در نهایت منجر به آسیب های اجتماعی جبران ناپذیری می شود.

این کارگردان صاحب سبک ایرانی، با اشاره به آمار بالای طلاق در ایران، از ضرورت توجه به مسائل خانودگی در آثار هنری سخن می گوید؛ به باور او سینما غیر از سرگرمی، وظایف دیگری چون فرهنگ سازی اجتماعی هم دارد.

پوران درخشنده همواره در آثار خود توجه ویژه ای به ناهنجاری های اجتماعی داشته و از زوایای گوناگونی به بررسی مشکلات خانواده های ایرانی پرداخته است.

پوستر فیلم
پوستر فیلم

فیلم قبلی او با عنوان" هیس دخترها فریاد نمی زنند" درباره اذیت و آزار جنسی دختران و کودکان خردسال بود که سر و صدای زیادی کرد و یکی از آثار جنجالی سینمای ایران در سالهای اخیر است.

این فیلم حضور موفقی در جشنواره های سینمایی داشت و با واکنش های مثبتی از سوی منتقدین هنری همراه بود، مجله سینمایی ورایتی در آمریکا هم ضمن ستایش فیلم، آن را بعنوان یکی از فیلمهای مطرح سال معرفی کرد.

از فیلم های دیگر پوران درخشنده می توان به " بچه های ابدی"، "پرنده کوچک خوشبختی"، "عبور از غبار" و "رابطه" اشاره کرد.

XS
SM
MD
LG