لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۰۵

معاون سینمایی وزارت ارشاداسلامی: مخالفان مامورند!


معاون سینمایی وزارت ارشاداسلامی: مخالفان مامورند!
معاون سینمایی وزارت ارشاداسلامی: مخالفان مامورند!

خبرگزاری دولتی ایرنا گزارش کرد: جواد شمقدری، معاون سینمایی وزارت ارشاداسلامی از حذف بخش های مستند، فیلم کوتاه و پویانمایی از جشنواره فیلم فجر دفاع کرده و مخالفان و منتقدان این طرح را مامورانی دانست که ماموریت مخالفت با تصمیمات وزارتخانه ارشاداسلامی را دارند.

تصمیم به حذف بخش های سینمای مستند، فیلم کوتاه و پویانمایی از جشنواره فیلم فجر که از سوی این معاونت اعلام شد، ناخشنودی عمومی کارورزان این سه رشته از خانواده سینما را در پی داشت. مخالفان طرح می گویند سینمای مستند، فیلم کوتاه و پویانمایی به دلیل ماهیت کاری خود نیازمند پشتیبانی همه جانبه وزارت فرهنگ، جشنواره ها، بنیادهای فرهنگی و شبکه های تلویزیونی هستند. با این همه، دولت در بودجه فرهنگی خود کمترین کمک را به این سه رشته حیاتی و پایه ای اختصاص داده که همان اندک بودجه نیز به فیلمسازان حلقه نزدیک به دولت اختصاص می یابد. حذف این سه رشته از جشنواره فیلم فجر نیز به انزوای بیشتر سینمای مستند و فیلم کوتاه منجر خواهد شد. با این همه جوادشمقدری که با ساخت چندین فیلم سینمایی، مستند و تبلیغاتی با این بخشها آشنایی نزدیکی دارد، به دلایلی دیگر غیر از آنچه رسما بیان کرده، تصمیم به حذف این سه رشته از جشنواره فیلم فجر کرده است.

معاون سینمایی وزارت ارشاداسلامی در گفتگو با ایرنا مدعی شد این حذف با نظرات کارشناسان سینمایی انجام شده است که تخصصی تر شدن این رویداد سینمایی را به دنبال خواهد داشت.

جوادشمقدری اما از این کارشناسان سینمایی که طرف مشورت قرار گرفته اند نامی نبرد.

شمقدری ابراز امیدواری کرد در پی حذف سینمای انیمیشن (پویانمایی) جشنواره ای جداگانه و جهانی در آینده برگزار شود.

اما محسن خان‌جهانی از مستندسازان ایران در گفتگو با خبرگزاری ایسنا با گلایه از مشورت نکردن معاون سینمایی وزارت ارشاد با فیلمسازان در باره حذف سینمای مستند گفت ای کاش حداقل فیلمسازان کوتاه و مستند را در جریان تصمیم گیریها به حساب می آوردند.

خان جهانی تاکید کرد تشکل های صنفی فیلم کوتاه و مستند وجود دارد و مدیران ارشاد می توانستند با روسا و هیات مدیره این صنف ها تماس بگیرند.

نقی نعمتی سازنده فیلم کوتاه نیز با ابراز بی اطلاعی اهالی سینما و بویژه سازندگان فیلم کوتاه از تصمیم پشت پرده گرفته شده مدیران ارشاداسلامی گفت با هیچ یک از فیلمسازان و یا کارشناسان این حوزه ها صبحتی نشده بود.

شماری از وبلاگها و سایتهای سینمایی نوشته اند واکنش تند معاونت سینمایی وزارت ارشاد به مخالفان بیشتر ناشی از بازتاب این رویداد در رسانه ها و بویژه سایت صدای آمریکاست. اتهام زدن به مخالفان مبنی بر داشتن ماموریت نشانه ای از این ناخشنودی آشکار معاونت سینمایی ست.

XS
SM
MD
LG