لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۸

مدیرعامل خانه سینمای ایران دلیل لغو گردهمایی بزرگ امنیت شغلی را فاش کرد


مدیرعامل خانه سینمای ایران دلیل لغو گردهمایی بزرگ امنیت شغلی را فاش کرد
مدیرعامل خانه سینمای ایران دلیل لغو گردهمایی بزرگ امنیت شغلی را فاش کرد

خانه سینما تایید کرد مراسم اصلی و پایانی چهاردهمین دوره جشن مستقل سینمای ایران، قطعاً روز پنجشنبه 25 شهریور در برج میلاد تهران برگزارخواهد شد تا برندگان اصلی در رشته های گوناگون را معرفی کند. هرچند روز پیش از آن خانه سینما اعلام کرد، از طرح پیشنهادی خود برای انتخاب فیلم برگزیده ایران در اسکار انصراف داده است.

خانه سینما، تنها نهاد مستقل خانواده سینمای ایران، دلیل انصراف خود را عدم تمایل وزرات ارشاد به این طرح و دخالتهای ناروای این وزراتخانه بویژه معاونت سینمایی اش دانسته که گویی وظیفه ای جز کارشکنی در راه پیشبرد صنعت سینمای ایران ندارد. اما مهمترین رویداد پیش از برگزاری این جشن پایانی، مصاحبه محمدمهدی عسگرپور، مدیرعامل خانه سینما با بخش سینمایی خبرگزاری نیمه رسمی دانشجویان ایران: «ایسنا» ست که به چگونگی فراخوان برای گردهمایی بزرگ امنیت شغلی در خانه سینما اختصاص یافته است.

محمدمهدی عسگرپور، که خود کارگردان، فیلمنامه نویس و تهیه کننده سینماست، برای دوره ای نیز مدیریت بنیاد فارابی را برعهده داشته است. او در این مصاحبه بار دیگر بر پیگیری بحث امنیت شغلی خانواده بعنوان یکی از حیاتی ترین مباحث این صنعت تاکید کرد و گفت شاید یک ماه یا سه هفته آینده گردهمایی امنیت شغلی را برگزار خواهیم کرد. مدیرعامل خانه سینما افزود نخستین معضل جدی برای هر مدیر سینمایی بحث امنیت شغلی ست که از ده پانزده سال پیش تاکنون دائماً تکرار شده است. محمدمهدی عسگرپور مدیرعامل خانه سینما رفتار اجتماعی دولتمردان حوزه فرهنگی با سینماگران را نادرست و ناخوشایند ارزیابی کرده است. او در این بخش افزود: نما وقتی خودمان دور هم جمع می شویم حالمان خوب است ولی زمانی که با یک دولتمرد یا نماینده مجلس وارد مذاکره می شویم او علاقه مند است که با زبان مدیریتی و با مولفه های مشخص با او سخن بگوییم.»

مدیرعامل خانه سینما با رد انتقادات شمقدری معاونت سینمایی وزرات ارشاد که مدعی شده بود خانه سینما چرا حالا به فکر امنیت شغلی افتاده این صبحتها را در حد لیچارگویی مدیران دولتی دانست و افزود: ما بسیار پیش از اینها، توانستیم نظر بخش عمده ای از همکاران این صنعت را در زمینه سرفصل امنیت شغلی و مولفه هایش جلب کنیم تا بتوانیم آن را به نوشته آوریم. پس از آن وارد پیگیری عملیاتی آن شدیم.

عسگرپور يادآور شد: اما از يك سال پيش در اين زمينه مسير پيگيری ما روشن است. ما برای آن كه باز جلو يكسری از ليچارگويی‌ها را بگيريم ـ كه در اين چند ماه با آن مواجه بودم ـ فكر كرديم اتفاقا بايد سكوت كنيم چون پاسخ ليچارگويی خيلی ليچارگويی نيست. در اين راستا ما تمام مسيرهايی كه در يك سال گذشته البته يك كمي بيشتر از يك سال گذشته حدودا يك سال و نيم گذشته، براي پيگيری مولفه‌های امنيت شغلي انجام داديم را در قالب كتابی منتشر كرديم كه بعضی از دوستان فكر نكنند ما ديشب نشسته‌ايم فكر كرديم كه برای پيگيری موضوعمان بهتر است كه يكدفعه يك گردهمايی داشته باشيم.

مدیرعامل خانه سینما حتا مکاتبه با وزیر ارشاداسلامی را بی ثمر خواند و او را به مطالعه مکتوبات و مطالبات خانه سینما ارجاع داد. او افزود شیوه پیگیری نیازها و مطالبات در جوامع متمدن اصولاً چنین است که جريانات صنفی كه يك موضوع را با طرح مکتوب پيگيری می كنند، پس از پيگيری مقدماتی مذاكره با مبادی ذی‌ربط همچون دولت،‌مجلس يا هر جا كه لازم هست تداوم می يابد و پس از آن نتيجه حاصل می‌شود يعنی يا اجرايی می‌شود و يا به صراحت موانع قانوني را اعلام می‌کنند . حال اگر در تمام اين مسير کسی به شما پاسخ نداد و به نتيجه نرسيديم چه بايد كار كرد؟»

مدیرعامل خانه سینما نتیجه گرفت: «بايد موضوع را با همكاران خودمان در ميان بگذاریم و به آنها اطلاع بدهيم كه ما اين مسيرها را پيگيری كرديم متاسفانه هيچ نوع رسيدگی انجام نمی‌شود و از سوی ديگر با صدای رسا برای همگان نيازتان را بگوييد تا شايد عقلايی بشنوند و مسئولان را متنبه کنند. يا اينكه از اينجا به بعد ما بايد سكوت كنيم و بگوييم هيچ كاری نمی‌شود کرد! ما به اين نتيجه رسيديم که يكی از راه‌حل‌ها، گردهمايی صنفی است، بعضی از دوستان بدون اينكه مطالعه كرده باشند و اين سير پيگيری‌ها را بدانند می گفتند تعامل كنيد.‌ تعامل از آن واژه‌های عجيب و غريبی است که در چند سال گذشت از آن می‌توان خيلی تعابير استنباط كرد. يكی از همكاران ما می‌گفت ظاهراً اين هيات مديره، ياد ندارد تعامل با دولت يعنی چه؟ البته منظور اين همكار ما، نوكری بود نه عمل براساس احترام متقابل!

به هرحال ما مسير‌های پيگيری‌مان را گفتيم كه دقيقاً اين مسيرها بود و لاجرم عقل جمعی‌مان به اين رسيد كه طی يك گردهمايی كاملا صنفي مسائل خودمان را با همكارانمان مطرح كنيم. معمولا از طريق گرد‌همايی‌های صنفی حرف‌ها بلندتر گفته ميیشود و ما میخواستيم آشكارتر مسايل‌مان را مطرح كنيم و اميدوار بوديم به گوش بعضی از دولتمردان برسد.

عسگرپور با اشاره به امضای جمعی از سینماگران شاخص از جمله بهرام بیضایی، مسعود کیمیایی، ناصر تقوایی، ابراهیم حاتمی کیا افزود: كمتر تا به‌حال اين تعداد اسم وزين و شاخص را زير يك چتر مي‌ديديم كه برای يك جريان بخواهند بايستند اما اين رخداد ميمون شکل گرفت و به نظرم اين رخداد نعمت بزرگی بود. حتی با وجود اينكه اين گردهمايی هم انجام نشد، ولی اين اتفاق افتاد كه دوستان در رابطه با يك موضوع با هم به خوبی هم‌نظر شدند.

اما چند روز پیش از این گردهمایی، خبرگزاری دولتی فارس گزارش داد ابوالقاسم طالبی سینماگر حامی دولت احمدی نژاد در یک سخنرانی برای دانشجویان اسلامی گفته است: «خانه سينما يك حزب سياسي است كه 15-10 نفر آن را ميی چرخانند و چهار هزار عضو آن هم هيچ نقشی ندارند و هنوز هم شمقدری نتوانسته كاری بكند، اگر بگوييم جريان برانداز در جايی هنوز دست نخورده همين جا است.»

ارسال این گزارش توسط خبرگزاری فارس و سپس گزارش کیهان شریعتمداری درباره لزوم مقابله با گردهمایی خانه سینما که تهدید آشکاری علیه برگزاری آن بود که بهایی سنگین را برای سینماگران و خانه سینما در پی داشت، این نگرانی را در میان سینماگران دامن زد که قرار است روز گردهمایی امنیت شغلی چه اتفاقی بیفتد؟

محمدمهدی عسگرپور در این مصاحبه به گوشه هایی از این سناریوی دهشتناک اشاره کرد. وی افزود: يك كارگردان سروكله‌اش پيدا شد و فكر كرد، وظيفه‌ دينی و شرعی‌اش اين است كه بگويد ما برانداز هستيم. يعني اين‌جور بگويد «جريان برانداز در خانه سينما لانه كرده است». در حالی كه همه ما می‌فهميم كه اين ادبيات دراين روزها كاربرد‌هايش چه چيز‌هايی است و چگونه جريان‌های خفته را از هرطرف بيدار ميیكند، چه كسانی كه مدافع اصول هستند چه كسانی كه می‌خواهند به اصول حمله كنند. و از آنجايی كه جامعه ما فعلا جامعه صفر و صد شده يعنی نمی تواند آن طيف وسط را تشخيص بدهد يعنی يا میگويد دشمن هستيد يا دوست هستيد و اين وسط هم انگار چيزی ديگر وجود ندارد. بالاخره يك گروه دشمن می‌شوند و گروهی دوست، اين خيلی روشن است. متعاقب آن معاونت سينمايی [وزرات ارشاد] اظهار نظر كرد و اين گردهمايی را يك «شو» تلقي كرد كه البته اظهار خوشحالی كرد كه "دوستان در پايان دوره‌شان به اين فكر افتاده‌اند" كه من فكر ميیكنم كه ايشان از آنجايی كه اطلاعات كافی نداشتند و نمی‌دانستند بحث امنيت شغلی را از دو سال قبل پيگيری كرديم، اين موضوع را مطرح كردند.

عسگرپور در این گفتگو با اشاره به وجود تماس با مقامات امنیتی گفت حتا تا یک روز پیش از برگزار هیچ علامت و نشانه منفی ای از سوی وزرات اطلاعات دریافت نکردیم. مدیرعامل خانه سینما آنگاه با اشاره به سناریوی بسیار دقیقی که قرار بود روز گردهمایی اجرا شود، سناریویی که یادآور رخدادهای فیلم «زد» کوستاوگاوراس و رد دیدگاه خودسر بودن جریانات سرکوبگر است، افزود شب رویداد آگاه شدیم که قرار است در آن روز یک نفر کشته شود و قتلش به گردن هیات مدیره خانه سینما بیفتد. و اطلاعاتشان آنقدر دقیق بود که حتا می گفتند با چه اسلحه ای قرار است بزند.

XS
SM
MD
LG