لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۳۲

واکنش‌ها به اظهارات تند شهاب حسینی در جشنواره حکومتی فجر؛ حامد اسماعیلیون: «نانت را در خون ما نزن»


در پی اظهارات اخیر شهاب حسینی بازیگر ایران و انتقاد از مسعود کیمیایی کارگردان سرشناس سینمای ایران، کانون کارگردانان سینمای ایران اظهارات این بازیگر را محکوم کرد.

کانون کارگردانان سینمای ایران، با صدور بیانیه‌ای، اعلام کرد که این شورای مرکزی این کانون «هرگونه بی‌احترامی، اتهام و اظهارات ناشایست، نسبت به تنها یک ابراز عقیده و نظر شخصی، آن‌هم از سوی مسعود کیمیایی، فیلمساز برجسته موج نوی سینمای ایران را شدیدا محکوم می‌کند.»

شورای مرکزی کانون کارگردانان سینمای ایران همچنین از این که تربیون جشنواره فجر «این چنین جولانگاه تخریب هنرمندان شده» ابراز تاسف کرده است.

مسعود کیمیایی پس از اعلام سرنگون کردن هواپیمای مسافربری اوکراینی توسط موشک سپاه گفت که از حضور در جشنواره فیلم فجر خودداری می کند.

شهاب حسینی، تهیه‌کننده و بازیگر فیلم «شین»، روز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه در نشست خبری فیلم خود، به‌شدت از مسعود کیمیایی و سایر کسانی که جشنواره فیلم فجر را تحریم کرده‌اند، انتقاد کرد.

اظهارات تند این بازیگر واکنش های بسیاری را در پی داشته است از جمله منیژه حکمت، کارگردان سرشناس ایرانی که در صفحه اینستاگرام و توئیتر خود مطلبی را با عنوان «آقای شهاب حسینی نیاموختی» منتشر کرد.

او در این باره نوشت: «سئوالى كه برايم پيش آمده اين است كه آيا حرف دل مردم كه قرار است شهاب حسينى از تريبون جشنواره فجر فرياد بزند تا آنها در خيابان هزينه ندهند چيست ؟ حمله به يك فيلمساز پيشكسوت و تخريب كارنامه انكار ناپذير او ؟ همه درد مردم در اين ايام اين بوده است.»

همچنین حامد اسماعیلیون یکی از کسانی که همسر و دخترش در هواپیمای ساقط شده اوکراینی از سوی سپاه از دست داده است نیز در واکنش به بخشی از حرف‌های شهاب حسینی درباره قربانیان این هواپیما، در صفحه فیسبوک خود نوشت: «نانَت را در خونِ ما نزن رفیق! ما خودمان راه سوگواری را بلدیم.»

پس از وقایع اعتراضات آبان ماه و سرنگونی هواپیمای اوکراینی که منجر به کشته شدن ۱۷۶ سرنشین آن شد، بسیاری از هنرمندان اقدام به تحریم جشنواره حکومتی فجر کردند اما در آن زمان نیز شهاب حسینی با انتشار پستی از تحریم این جشنواره انتقاد کرده بود.ماجرایی که انتقادهای بسیاری را در پی داشت.

همچنین در پی انصراف‌ هنرمندان از این جشنواره حکومتی فشارهای امنیتی نیز افزایش یافت به طوری که یک نماینده مجلس ایران اعلام کرده بود او و تعدادی دیگر طرحی را برای «محرومیت» هنرمندان معترض و انصراف دهنده از جشنواره‌های فجر به مجلس ارائه خواهند کرد.

پیشتر گزارش شده بود که سه گروه تئاتر در مشهد که اولین گروه‌های انصراف دهنده از جشنواره فجر بوده‌اند، بازداشت شدند و پس از آن بیانیه‌ای را در رابطه با بازگشت به این جشنواره منتشر کرده‌اند.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG