لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۰۸

انتقادها اثر کرد؛ از عباس کیارستمی در «جشنواره جهانی فیلم فجر» تجلیل می شود


پس از اعتراض برخی از هنرمندان به جشنواره فیلم فجر و انتقاد از بی توجهی مسئولین سینمایی کشور به عباسی کیارستمی کارگردان نامدار ایرانی، این جشنواره تصمیم به برگزاری مراسمی برای این هنرمند فقید گرفت.

در جریان نشست خبری چهاردهمین «جشن تصویر سال و جشنواره فیلم تصویر»، سیف الله صمدیان به نمایندگی از رضا میرکریمی دبیر بخش جهانی جشنواره فیلم فجر اعلام کرد، مراسم باشکوهی برای بزرگداشت عباس کیارستمی در بخش بین الملل جشنواره در ماه اردیبهشت برگزار می شود.

سیف الله صمدیان در ادامه گفت، در جریان سی و پنجمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ماه اردیبهشت، برنامه های متنوعی برای بزرگداشت عباس کیارستمی برگزار می شود که شامل میزگرد، سخنرانی و نمایش فیلم خواهد بود و بزودی جزئیات بیشتری از آن منتشر می شود.

در طراحی پوستر امسال جشنواره جهانی فجر نیز از یکی از عکس های عباس کیارستمی از مجموعه «برف» استفاده شده است.

وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از دو سال پیش نمایش فیلمهای غیر ایرانی را به بخش مجزایی با عنوان «جشنواره جهانی فیلم فجر» منتقل کرد و هر سال آثار سینماگران خارجی را در چهارچوب یک فستیوال بین المللی اکران می کند.

این جشنواره جنبه رقابتی دارد و جوایز آن توسط هیأت داوران که برخی از آنها هنرمندان غیر ایرانی هستند، در بخش های مختلف به برندگان اهدا می شود.

در جریان سی و پنجمین جشنواره ملی فجر که مهمترین رویداد سینمایی کشور است، اشاره ای به درگذشت عباس کیارستمی و دستاوردهای ارزنده او در سینمای جهان نشد و مسئولین فقط به چاپ عکس این کارگردان فقید در پوستر بخش غیر رقابتی «هنر و تجربه» بسنده کردند.

این در حالی است که در ماههای اخیر بسیاری از جشنواره های معتبر جهانی چون ونیز، لوکارنو یا کن برنامه های مفصلی برای بزرگداشت عباس کیارستمی برگزار کردند و یاد و خاطره او را گرامی داشتند.

عباس کیارستمی کارگردان نامدار ایرانی تابستان گذشته و در اثر سکته مغزی در فرانسه درگذشت، او هنگام مرگ ۷۶ سال داشت.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG