لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۵

عباس کیارستمی؛ سینماگرفقید ایرانی ۷۷ ساله شد


خانه هنرمندان، هفتاد و هفتمین زادروز عباس کیارستمی سینماگر نامدار ایرانی را جشن گرفت، او متولد اول تیر ۱۳۱۹ در تهران بود و اگر زنده بود، ۷۷ ساله می‌شد.

در این مراسم گروهی از هنرمندان، چهره های مشهور و دوستان این کارگردان فقید از جمله رخشان بنی اعتماد، ابراهیم حیقی، مجید رجبی معمار، نادر مشایخی و امیر اثباتی حضور داشتند.

در این برنامه از پوستری رونمایی شد که ابراهیم حقیقی، دوست عباس کیارستمی پیش از مرگ وی طراحی کرده بود.

او با اشاره به گفت و گوهایی که با عباس کیارستمی درباره طراحی این پوستر داشت، فقدان او را ضایعه بزرگی برای هنر ایران و جهان توصیف کرد.

در این مراسم بخش هایی از مستند ۷۶ دقیقه و ۱۵ ثانیه صیف الله صمدیان درباره زندگی عباس کیارستمی پخش شد و مدیر خانه هنرمندان، برنامه های ویژه بزرگداشت این سینماگر فقید را تشریح کرد.

به گفته مجید رجبی معمار، بزرگداشت عباس کیارستمی با عنوان «زندگی و دیگر هیچ» شامل برنامه های متعددی از جمله نمایشگاه عکس و مراسم سخنرانی خواهد بود.

عباس کیارستمی از چهره های جهانی سینمای ایران بود و دستاوردهای ارزنده ای در کارنامه حرفه ای خود داشت.

از آثار مهم او می توان به «خانه دوست کجاست»، «کلوزآپ»،«زیر درختان زیتون»، «طعم گیلاس»، «باد ما را خواهد برد» و«کپی برابر اصلل» اشاره کرد.

عباس کیارستمی در سال ۱۹۹۷ با فیلم «طعم گیلاس» برنده نخل طلای جشنواره سینمایی کن شد، او پنج بار نیز نامزد دریافت این جایزه شده بود. او تنها ایرانی است که این جایزه را کسب کرد.

عباس کیارستمی پس از یک دوره کوتاه بیماری و مراحل مختلف درمانی، سال گذشته در پاریس درگذشت.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG