لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۴۵

مخالفت وزارت ارشاد با تولید فیلمی درباره آزارهای جنسی پسران توسط پوران درخشنده


«پوران درخشنده» کارگردان سرشناس ایرانی از مخالفت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با ساخت فیلم جدیدش خبر داد؛ اثری که اذیت و آزار جنسی کودکان در ایران را به تصویر می کشد.

او در جریان گفتگوهای خود با نشریات و سایت های داخلی ضمن اعلام این خبر گفت، هر چند وزارت ارشاد فیلمنامه را رد کرده است، اما به تلاش برای تولید این اثر ادامه می دهد، چرا که وقت و انرژی زیادی صرف پژوهش درباره این موضوع مهم کرده است.

این فیلم «هیس، پسران گریه نمی کنند» نام دارد و محور اصلی آن اذیت و آزار جنسی پسران خردسال در خانواده ها است؛ معضلی که به گفته پوران درخشنده، موارد متعددی از آن در جامعه وجود دارد.

این کارگردان ایرانی همواره در آثارش توجه ویژه ای به ناهنجاری های اجتماعی داشته و از زوایای گوناگونی به بررسی مشکلات خانواده های ایرانی پرداخته است.

او در گذشته با ساخت «هیس دختران فریاد نمی زنند» خبرساز شد؛ اثری درباره اذیت و آزار جنسی دختران خردسال که از آثار جنجالی سینمای ایران در سال‌های اخیر است.این فیلم حضور موفقی در جشنواره های سینمایی داشت و با واکنش های مثبتی از سوی منتقدان هنری همراه بود. مجله سینمایی «ورایتی» در آمریکا هم آن را به عنوان یکی از فیلم‌های مطرح سال برگزید.

پوران درخشنده با اشاره به موفقیت این فیلم یادآور می شود که ابتدا قصد داشت «هیس، پسران گریه نمی کنند» را تولید کند، اما مخالفت وزارت ارشاد باعث شد فیلمی درباره اذیت و آزار جنسی دختران بسازد.

به گفته پوران درخشنده پس از اکران «هیس، دختران فریاد نمی زنند» خانواده های زیادی با او تماس گرفتند و موارد متعددی از اذیت و آزارهای جنسی پسران را با وی در میان گذاشتند، داستان های غم انگیزی که در تکمیل فیلنامه از آنها استفاده کرده است.

این کارگردان نامدار با تأکید بر اهمیت این موضوع، مهمترین هدفش از انتخاب چنین سوژه ای را آگاهی رسانی درباره این ناهنجاری اجتماعی و فرهنگ سازی در میان خانواده های ایرانی عنوان کرد.

به گفته پوران درخشنده به علت حساسیت های حاکم بر جامعه، بسیاری از قربانیان در چنین مواردی سکوت کرده و تجریبات تلخ خود را با دیگران در میان نمی گذارند.هنوز مشخص نیست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به چه علتی فیلمنامه را تصویب نکرده و مخالف ساخت «هیس، پسران گریه نمی کنند» است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG