لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۱۱

نامه ۲۰۰ سینماگر ایرانی در انتقاد از سانسور، توقیف و برخوردهای قضایی


بیش از دویست سینماگر ایرانی در داخل و خارج کشور با انتشار بیانیه ای ۱۰ ماده ای با اعلام بیزاری از سیاست‌های تفتیش و سانسور و توقیف فیلمها تاکید کرده اند که خواهان آزادی بیان و اندیشه هستند و عنوان کردند که برخوردهای قضایی، امنیت شغلی و استقلال لازم برای فعالیت‌های صنفی آنها را از بین برده است.

سینماگران امضا کننده این بیانیه مشترک از جمله بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، اصغر فرهادی، پرویز کیمیاوی، جعفر پناهی، رخشان بنی‌اعتماد، محمد رسول‌اف و همچنین روح الله حجازی و جعفر صانعی مقدم همچنین اعتراض خود را به روند طولانی دریافت مجوز، قاچاق فیلم‌ها، ورود سرمایه‌های مشکوک و همچنین سهم زیاد فیلم‌هایی با محتوای نازل و پروپاگاندای خاص مطرح کردند.

این سینماگران در بیانیه مشترک اعتراضی خود تاکید کرده اند که تبعیض‌های آشکار در توزیع فرصت‌ها و امکانات‌، اختناق و سانسور، باعث مهاجرت ناخواسته‌ شماری از سینماگران شده است.

در همین حال، خانه سینما نیز با انتشار نامه‌ای خواهان دیدار فوری با رئیس قوه قضاییه شده و نوشته ما با این پرسش بی‌پاسخ روبه‌رو هستیم که چه دست‌هایی مانع از این است که جامعه فرهنگی – هنری و خصوصاً فیلمسازان احساس آرامش کنند؟
https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG