لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۳

"لانتوری" رکورد فروش اولین روز نمایش سینمای ایران را شکست


بازیگران فیلم لانتوری
بازیگران فیلم لانتوری

فیلم لانتوری ساخته رضا درمیشیان در نخستین روز اکران خود بیش از ۱۴۰ میلیون تومان فروخت و رکورد فروش اولین روز نمایش سینمای ایران را شکست.

این فیلم تکان دهنده به موضوع "اسید پاشی" در ایران می پردازد و با رویکردی احساسی درد و رنج قربانیان این فاجعه انسانی را به تصویر می کشد.

لانتوری حضور موفقی در جشنواره های سینمایی داشته و اکرانش با واکنش های مثبتی از سوی تماشاگران و منتقدان هنری همراه بود. این سومین فیلم رضا درمیشیان کارگردان جوان ایرانی است و در آن چهره هایی مانند باران کوثری، نوید محمدزاده، مریم پالیزبان و رضا بهبودی حضور دارند.

رضا درمیشیان همراه با قربانیان اسیدپاشی
رضا درمیشیان همراه با قربانیان اسیدپاشی

روز گذشته نخستین اکران عمومی این فیلم در پردیس کوروش با استقبال زیادی از سوی هنرمندان، چهره های مشهور و شخصیت های فرهنگی برگزار شد. در این مراسم "زیور پروین" و "معصومه عطایی" دو نفر از قربانیان اسید پاشی سال های اخیر نیز حضور داشتند.

رضا درمیشیان در ابتدای برنامه با ستایش از روحیه قابل تحسین این زنان، لانتوری را به تمامی قربانیان اسیدپاشی تقدیم کرد و از حاضران خواست به آنها ادای احترام کنند.

زیور پروین و معصومه عطایی در سخنان کوتاهی درباره فیلم و صحنه های دلخراش آن اظهار نظر کردند و ضمن قدردانی از کارگردان، بازیگران و کلیه عوامل لانتوری، خواستار توجه بیشتر خانواده ها، مسئولان و دست اندرکاران برای مقابل با این پدیده شوم اجتماعی شدند.

رضا درمیشیان از سینماگران جوان ایرانی است که در آثارش توجه خاصی به مسائل اجتماعی دارد و کارگردانی جنجالی محسوب می شود. فیلم قبلی او با عنوان "عصبانی نیستم" درباره یک دانشجوی ستاره دار بعد از رویدادهای سال ۱۳۸۸ بود که درگیر ماجراهای مختلفی می شود. فیلم به دلیل اعتراض محافظه کاران و گروه های فشار از جشنواره فیلم فجر کنار گذاشته شد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی هم پروانه نمایش آن را صادر نکرد.

رضا درمیشیان در جشنواره فیلمهای ایرانی زوریخ
رضا درمیشیان در جشنواره فیلمهای ایرانی زوریخ

بسیاری از منتقدان سینمایی، رضا درمیشیان را سینماگری از "نسل انقلاب" توصف می کنند که با همان جسارت، شجاعت و البته تندخویی و پرخاشگری این نسل به از طریق سینما به مشکلات سیاسی و ناهنجاری های اجتماعی کشور اعتراض می کند.

با توجه به فروش چشم گیر "لانتوری" در روز اول اکران، پیش بینی می شود این فیلم یکی از پرفروش ترین آثار سال های اخیر سینمای ایران باشد. تماشای لانتوری به افراد زیر ۱۶ سال توصیه نمی شود.

XS
SM
MD
LG