لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۱۰

مستندسازان جهان جشنواره سینما- حقیقت ایران را تحریم کردند


مستندسازان جهان جشنواره سینما- حقیقت ایران را تحریم کردند
مستندسازان جهان جشنواره سینما- حقیقت ایران را تحریم کردند

تحریم پنجمین دوره جشنواره سینما- حقیقت ایران (که از روز دوشنبه در تهران برگزار خواهد شد) فراتر از مرزها و اعتراض های مستندسازان ایرانی رفته و شماری از فیلمسازان خارجی را نیز فراگرفته است. این مستندسازان جهان که به خاطر انتخاب فیلمشان به این جشنواره دعوت شده اند از شرکت در این جشنواره انصراف داده و گفته اند به خاطر تشدید فشارها علیه سینماگران و به ویژه بازداشت شماری از مستندسازان و یک تهیه کننده سینمای مستند از شرکت در این جشنواره خودداری خواهند کرد.

برگزارکنندگان جشنواره فیلم آمستردام (آی دی اف ای) که مشهورترین جشنواره فیلم مستند اروپا به شمار می آید، در بیانیه اعتراضی خود که در وب سایت این جشنواره منتشر شده می گویند: «جشنواره سینما حقیقت ایران نام میهمان خارجی خود را برای شرکت در پنجمین دوره این جشنواره که در تهران برگزار می شود اعلام کرده است. همزمان با این رویداد چند مستندساز ایرانی از جمله: مجتبی میرتهماسب، کتایون شهابی و مهران زینت بخش هنوز در زندان تحت فشار هستند تا به گناهان ناکرده اعتراف کنند.

وبسایت این جشنواره همچنین افزوده است: شماری از فیلمسازان تحت فشار و بازجویی قرار گرفته اند و کسانی همچون جعفر پناهی و محمد رسول اف به زندان محکوم شده اند.

جنشواره فیلم آمستردام می گوید حضور در جشنواره فیلم تهران تاییدیه ای برای اینگونه اقدام های دولت ایران به شمار می آید. حکومت ایران نباید از چنین موقعیت هایی برای موجه جلوه دادن خود استفاده کند. بنابراین ما قویا مخالف شرکت در این جشنواره هستیم.»

از پی این فراخوان چندین فیلمساز فرانسوی و لهستانی که برای شرکت در این جشنواره به ایران دعوت شده اند، طی بیانیه هایی انصراف خود را اعلام کرده اند و رسانه ها نیز به نقل از نماینده مایکل مور مستندساز آمریکایی و از میهمانان اصلی این جشنواره گفته اند مایکل مور هنوز دعوت ایران برای شرکت در این جشنواره را نپذیرفته است.

شمار بزرگی از مستندسازان ایرانی نیز به دلیل ایجاد محدودیت ها و تشدید فشارها علیه مستندسازان از جمله ادامه بازداشت همکارانشان از شرکت در این جشنواره خودداری کرده اند. این فیلمسازان متوالیا دو دوره گذشته را نیز به دلیل ممنوعیت از به تصویر کشیدن واقعیت های جاری جامعه تحریم کرده بودند مستندسازان ایرانی نخستین بار در سال ۱۳۸۸ و از پی اعتراضات خیابانی به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری و ممنوعیت به تصویرکشیدن این اعتراض ها با انتشار بیانیه ای جشنواره سینماحقیقت را تحریم کرده و اعلام کردند: «ما نمی توانیم جای خالی مستندهای ساخته نشده از وقایع اجتماعی اخیر را نادیده بگیریم و به دلیل ارزش و احترامی که برای بیان حقیقت قائلیم، از هرگونه حضور و شرکت در این جشنواره بعنوان دست اندرکار منتقد و تماشاگر خودداری می کنیم.»

مارک ويمولر، سازنده فيلم «زندگی، راهی بسيار دور و دراز» نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که از برگزارکنندگان جشنواره سینما حقیقت ایران خواسته است فیلم او را به نام «زندگی، راهی بس دراز» را از فهرست فیلم های جشنواره خارج کنند.

این فیلمساز فرانسوی افزوده است: «به هيچ وجه اجازه نمی‌دهم فيلم من در کشوری که فيلمسازان در آن به زندان افتاده و تحقير و اذيت می‌شوند، به نمايش درآيد.»

برگزارکنندگان پنجمین دوره جشنواره سینماحقیقت ایران در سایت خود اعلام کرده اند این جشنواره از ۱۶ تا ۲۱ آبان ماه در تهران برگزار خواهد شد.

XS
SM
MD
LG