لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۴ فروردین ۱۳۹۸ ایران ۰۳:۵۴

نامه سرگشاده سه سينماگرايرانی ممنوع الخروج به مردم ايران


نامه سرگشاده سه سينماگرايرانی ممنوع الخروج به مردم ايران

:«ما سينماگريم. در اين سی سال سينماگر شده ايم و به واسطه ی فيلم هايمان در مجامع جهانی نماينده ی فرهنگ و هويت ايرانی خويش بوده ايم. هيچ دولتی اين هويت را به ما نبخشيده است که بتواند آن را از ما پس بگيرد.»

سه سينماگر سرشناس ايرانی، جعفرپناهی، فاطمه معتمدآريا و مجتبی ميرطهماسب که اخيراً عليرغم داشتن پاسپورت ومجوز خروج قانونی، از سوی نهادهای امنيتی داخل کشوربدون هيچگونه دليل يا توضيحی ممنوع الخروج شده اند دريک نامه سرگشاده خطاب به ملت ايران نوشته اند:«ما سينماگريم. در اين سی سال سينماگر شده ايم و به واسطه ی فيلم هايمان در مجامع جهانی نماينده ی فرهنگ و هويت ايرانی خويش بوده ايم. هيچ دولتی اين هويت را به ما نبخشيده است که بتواند آن را از ما پس بگيرد.»

دراين نامه که دربرخی از نشريات داخل ايران به چاپ رسيده است سه چهره برجسته سينمای ايران همچنين تأکيد کرده اند که «در تمام طول فعاليت فرهنگی مان ما می توانستيم گذرنامه ديگری داشته باشيم، اما خواست و اراده ما بر ايرانی بودن و ايرانی ماندن بوده است. دولت اين توان را دارد که مانع خروج ما از مرزهای کشورمان بشود، اما يادآوری می کنيم که هويت ما در گرو گذرنامه هايمان نيست. حتی بدون گذرنامه هم، ما هنوزايرانی هستيم.»

فاطمه معتمد آريا و مجتبی ميرطهماسب قرار بود که به همراه يک هيئت ١٢ نفره سينماگران ايرانی به دعوت انستيتوی فيلم وعلوم سينمايی آمريکا (اهدا کنندگان جوايزاسکار) به آمريکا سفرکنند اما گذرنامه های اين دوهنگام خروج از کشور در فرودگاه ضبط شد. جعفرپناهی نيز که راهی سفربه خارج بود به صورت جداگانه به همين صورت در فرودگاه با ضبط گذرنامه اش از اين سفر محروم شد.

متن کامل نامه اين سه سينماگر به شرح زيراست:

«ما ايرانی هستيم. هريک از ما تنها يک پاسپورت داريم. پاسپورت ايرانی که آرم جمهوری اسلامی برآن حک شده است. پاسپورت مان را در فرودگاه از ما گرفتند. ما سينماگرهستيم. در اين سی سال سينماگرشده ايم و به واسطه فيلم هايمان درمجامع جهانی نماينده فرهنگ و هويت ايرانی خويش بوده ايم. هيچ دولتی اين هويت را به ما نبخشيده است که بتواند آن را از ما پس بگيرد.

ما همواره به فرهنگ کشورمان باليده ايم و آن را درمعرض تماشای مردم جهان قرار داده ايم. اما اکنون حق عبور از مرزها را ازما گرفته اند.

گلايه ای نداريم. حتی نمی دانيم به چه اتهامی؟ بازهم گله ای نداريم. اما ما می خواهيم هم چنان سينماگر مستقل ايرانی باقی بمانيم.

درتمام طول فعاليت های هنری مان، ما می توانستيم پاسپورت ديگری داشته باشيم. اما خواست و اراده ما بر ايرانی بودن و ايرانی ماندن بوده است.

دولت اين توان را دارد که مانع خروج ما از مرزهای کشورمان بشود اما يادآوری می کنيم که هويت ما در گرو پاسپورت هايمان نيست.
حتی بدون پاسپورت ما ايرانی هستيم.

فاطمه معتمد آريا، جعفرپناهی، مجتبی ميرطهماسب
اول آبانماه ١٣٨٨

مقامات مسئوول هنوز هيچ گونه دليلی برای ضبط گذرنامه های اين سه سينماگر و ممنوع الخروج کردن آن ها نداده اند. بسياری از دست اندرکاران صنعت سينما در ايران در جريان رقابت های انتخابات رياست جمهوری حمايت خود را ازمهدی کروبی يا ميرحسين موسوی نشان دادند و برخی نيز سياست های محمود احمدی نژاد را مورد انتقاد قراردادند. فاطمه معتمد آريا باشرکت در يک فيلم تبليغاتی که برای کمک به کمپين انتخاباتی ميرحسين موسوی ساخته شده بود، شرکت داشته است. جعفرپناهی نيز اخيراً در جشنواره سينمايی مونترال در کانادا در حالی که شال سبزی به گردن داشت، ظاهرشده است.
XS
SM
MD
LG