لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۲

سانسور هنری جمهوری اسلامی به خارج از مرزهای ایران رسیده است


فیلم «ارادتمند نازنین بهاره تینا» با بازی مهناز افشار، طناز طباطبایی و آیدا ماهیانی
فیلم «ارادتمند نازنین بهاره تینا» با بازی مهناز افشار، طناز طباطبایی و آیدا ماهیانی

جمهوری اسلامی ایران تلاش های خود برای سانسور فرهنگی را به حد تازه ای گسترش داد و یک فیلمساز ایرانی را تحت فشار قرار داده که نمایش یکی از فیلمهایش را در کانادا لغو کند.

فیلم «ارادتمند نازنین بهاره تینا» ساخته «عبدالرضا کاهانی» قرار بود ماه گذشته در یک سینمای خصوصی تورنتو نمایش داده شود اما کاهانی پس از دریافت اخطار وزارت فرهنگ ایران، نمایش فیلمش را منتفی کرد.

یک منبع نزدیک به تیم فیلمسازی کاهانی که نخواست نامش فاش شود، در مصاحبه با رادیو فردا گفت که وزارتخانه به فیلمساز نصیحت کرده که اگر این فیلم را در خارج نمایش دهد ، جلوی نمایش فیلم دیگر این کارگردان یعنی «ما شما را دوست داریم خانم یایا» که در تایلند فیلمبرداری شده را در ایران نخواهد داشت.

همین منبع گفت: «وقتی ما اعلام کردیم که فیلم در کانادا نمایش داده می شود و بلیت هایش هم به فروش رسیده، پیامی دریافت کردیم که درخواست می کرد نمایش آن لغو شود و اگر نشود، فیلم دیگر او که در تایلند تهیه شده و فیلم پرخرجی است، در ایران اجازه نمایش نخواهد یافت.

پوستر فیلم «ارادتمند نازنین بهاره تینا»
پوستر فیلم «ارادتمند نازنین بهاره تینا»

البته بعد از فشای این فشارها، مقام های ایران از جمله سخنگوی شورای صنفی نمایش این ادعا را رد کرد اما برخی نگرانند که سانسور و فشار بر اهالی هنر خارج از مرز های ایران هم ادامه یافته است.

کاهانی در گفتگوئی با رادیو کانادا گفت: فیلم «ارادتمند نازنین بهاره تینا» داستان سه زن است که می خواهند در ایران خوش بگذرانند و سعی می کنند برای رسیدن به این مقصود، مردان پولدار را به تور بزنند.

نمایی از پشت صحنه ساخت فیلم «ارادتمند، نازنین، بهاره، تینا»
نمایی از پشت صحنه ساخت فیلم «ارادتمند، نازنین، بهاره، تینا»

یک مقام وزارت فرهنگ در سال ۲۰۱۶ گفته بود فیلم «ارادتمند نازنین بهاره تینا» غیر اخلاقی است و این فیلم هنوز اجازه اکران در ایران را نیافته است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG