لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۲

بالاخره فیلم "خشکسالی و دروغ" اکران می شود


محمدرضا گلزار و پگاه آهنگرانی
محمدرضا گلزار و پگاه آهنگرانی

پس از جار و جنجال فراوان و تغییرات مکرر در زمان نمایش، بالاخره "خشکسالی و دروغ" در ماه شهریور اکران خواهد شد.

بعد از چندبار تغییر، بالاخره فیلم "خشکسالی و دروغ" در ماه شهریور اکران خواهد شد. اکران این فیلم تاکنون چند بار به تعویق افتاده بود.

پدرام علیزاده کارگردان فیلم با اشاره به توافق نهایی و ایجاد هماهنگی های لازم با نهادهای مرتبط، از قطعی شدن زمان اکران سراسری فیلم خبر داد.

پروانه نمایش "خشکسالی و دروغ" فروردین گذشته صادر شده بود ولی اکران فیلم به دلیل اختلاف تهیه کنندگان با پخش کننده و مصادف شدن با مناسبت های مذهبی به تأخیر افتاد.

البته کسب پروانه نمایش هم بی دردسر نبود و نسخه اولیه "خشکسالی و دروغ" به دلیل برخی ملاحظات از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز نگرفت.

پدرام علیزاده با اشاره به جلسات متعددی که با اعضای شورای نظارت و ارزشیابی داشت، ایرادهای وارده به فیلم را برگرفته از نظرات و سلیقه های شخصی برخی از مسئولین توصیف کرد،

به گفته او "خشکسالی و دروغ" در نهایت با اعمال اصلاحیه های مورد نظر و حذف چند صحنه کوتاه، پروانه نمایش گرفت.

"خشکسالی و دروغ" اقتباسی است از نمایشی به همین نام نوشته محمد یعقوبی، نمایشنامه نویس نوآوری که این روزها یکی از چهره های موفق تأتر ایران است.

این نمایش محوری اجتماعی دارد و از زوایای مختلفی به بررسی تأثیرات رویدادهای دهه های اخیر ایران بر زندگی خانواده ها می پردازد، مسائلی چون انقلاب، مهاجرت، غربت، جنگ با عراق، بمباران، تحریم های اقتصادی و قتلهای زنجیره ای.

محمد یعقوبی
محمد یعقوبی

"خشکسالی و دروغ" یکی از بحث انگیزترین نمایش های سالهای اخیر ایران است که نخستین بار در شهریور هزار و سیصد و هشتاد و هشت در تأتر شهر به روی صحنه رفت، البته اجرای نمایش پس از مدتی متوقف شد و محمد یعقوبی مجبور شد با اعمال تغییراتی گسترده در متن، نمایش را دوباره روی صحنه ببرد.

این اثر در سالهای اخیر توسط گروههای هنری در شهرهای مختلفی اجرا شده است.

فیلمنامه "خشکسالی و دروغ" را خود محمد یعقوبی نوشته و در تولید این پروژه سینمایی مشارکت داشته، به گفته تهیه کنندگان، این نخستین باری است که در ایران نسخه سینمایی یک نمایش ساخته میشود.

فیلم تفاوتهایی اساسی با نمایش دارد و شخصیت های جدیدی به داستان اضافه شده، محمد علیزاده تلاش کرده تا ضمن وفاداری به اصل داستان، روایتی سینمایی از این نمایش ارائه دهد و با مخاطب بیشتری رابطه برقرار کند.

گروهی از بازیگران فیلم
گروهی از بازیگران فیلم

در این فیلم هنرمندانی چون محمدرضا گلزار، پگاه آهنگرانی، علی سرابی، آیدا کیخایی و خاطره اسدی حضور دارند. در ابتدا قرار بود باران کوثری هم یکی از بازیگران فیلم باشد ولی به دلیل اختلاف با کارگردان، از حضور در این پروژه انصراف داد.

"خشکسالی و دروغ" دومین فیلم بلند پدرام علیزاده در مقام کارگردان است، او چهار سال پیش با فیلم کمدی " آخرین سرقت" وارد سینمای ایران شد، اثری متوسط در گیشه و نه چندان درخشان از دید منتقدین سینمایی.

این هنرمند جوان باور دارد فیلم جدیدش اثری است تأثیرگذار و بدون شک با استقبال تماشاگران همراه خواهد شد.

XS
SM
MD
LG