لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۳

دیدگاه| کمک های مالی ایران به القاعده در ازای حمله به اهداف آمریکا


گزارشی از کالم پاتن در نیوزویک

در گزارش ۱۹ صفحه ای که سی آی ای محرمانه طبقه بندی کرده بود، ایران کمک های مالی پنهانی و تجهیز و آموزش نظامی به القاعده پیشنهاد داده که نشانگر حمایت گسترده از این گروه تروریستی برای تضعیف ایالات متحده است.

این سند پیشتر دیده نشده به همراه ۴۷۰ هزار فایل که از حمله به اقامتگاه اسامه بن لادن در ابوت آباد پاکستان در می ۲۰۱۱ به دست آمده از رابطه القاعده با ایران ارزیابی تازه ای به دست می دهد.

«جورنال لانگ وار» که جنگ با تروریسم را تاریخ نگاری می کند در ترجمه این اسناد نشان می دهد که چطور ایران به «برادران سعودی» در القاعده اگر تصمیم به حمله به منافع آمریکا در عربستان سعودی و منطقه خلیج فارس داشته باشند «هر چه نیاز دارند» را پیشنهاد داده است. در این اسناد توضیح داده شده که کمک ها شامل «پول، سلاح» و «آموزش نظامی در اردوگاه حزب الله در لبنان» خواهد بود.

در موارد دیگر ایران به االقاعده کمک های لجستیکی ارائه کرده، سفر بعضی عناصر عملیاتی را تسهیل کرده و خانه های امن در اختیارشان گذاشته است. ایران پیش از حملات تروریستی یازدهم سپتامبر ۲۰۱۱، به ایدئولوگ های مطرح مانند ابوحفص الموریتانی و پیروانش در ایران پناه داده بود.

روابط القاعده و ایران اغلب پر فراز و نشیب بوده ولی هر دو هرگز در جنگی آشکار نبودند که نقطه تلاقی منافع شان در دشمنی مشترک با آمریکا را تحت الشعاع قرار بدهد.

القاعده در مقطعی در تماس با آیت الله خامنه ای خواستار آزاد زندانیان شان در ایران شده بود. فایل های پیشتر منتشر شده نشان می دهد که اسامه بن لادن هشدار داده بود خیلی با ایران که «شریان مالی، پرسنلی و ارتباطی» اصلی القاعده است از درخصومت درنیایند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG