لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۵۵

دیدگاه| درخواست‌های ایران از سران القاعده در اسناد جدید سازمان سیا


این ساختمان محل اقامت بن لادن بود و بخشی از اسناد از این مکان کشف شده است.
این ساختمان محل اقامت بن لادن بود و بخشی از اسناد از این مکان کشف شده است.

گزارشی از رابرت ویندرم در «ان بی سی نیوز»

یک سند که در حمله کماندوهای ویژه نیروی دریایی آمریکا به اقامتگاه اسامه بن لادن به دست آمده نشان می دهد که القاعده و ایران رابطه ای پیچیده تر از آن چه پیشتر تصور شده داشته اند که تهدید و آدم ربایی و همکاری های مقطعی را در بر می گیرد.

سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا این سند را در میان مجموعه گسترده ای از اسناد به درخواست «جورنال لانگ وار» در اختیار آن وبسایت قرار داده است.

دولت آمریکا پس از حمله اول ماه می ۲۰۱۱ به اقامتگاه بن لادن در پاکستان صدها هزار فایل و در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ اسناد تکمیلی را منتشر کرده بود.

بخش عمده اسناد تازه منتشر شده به زبان عربی است و ترجمه و تطبیق داده نشده است. از جمله این اسناد دفتر خاطرات شخصی ۲۲۸ صفحه ای بن لادن و دیگر اسنادی است که مقامات می گویند ارزیابی اطلاعاتی آمریکا را مبنی بر این که بن لادن تا ماه های پیش از مرگ خود فرمانده عملیاتی القاعده بود تایید می کند.

دو مقام اطلاعاتی آمریکا می گویند گزارش ۱۹ صفحه ای در این مجموعه موسوم به «ارزیابی یک جهادی ارشد از رابطه گروه با ایران» در واقع «شاهدی بر حمایت ایران از جنگ القاعده با ایالات متحده است».

این سند سابقه روابط با ایران را از زمان فرار مقام های القاعده و خانواده هایشان از افغانستان پس از اشغال آن کشور در سال ۲۰۰۱ انعکاس می دهد. بن لادن گروهی از رهبران القاعده معروف به «شورای مدیریت القاعده» را به ایران فرستاد.

این اسناد تاییدی است بر این که بن لادن در نامه ای از رهبر جمهوری اسلامی خواسته بود اعضای آن گروه را آزاد کند.

بر مبنای گزارش های قبلی بن لادن دستور ربودن یک دیپلمات ایرانی را داده بود تا با فرماندهان ارشد القاعده معاوضه شود؛ اسناد جدید این امر را تایید می کند.

در میان فایل های منتشر شده ۷۹ هزار فایل صوتی و عکس و بیش از ۱۰ هزار ویدیو دیده می شود که شامل ویدیوهایی از بیانیه های بن لادن و تبلیغات جهادی است.

در میان ویدیوها حمزه بن لادن، پسر اسامه بن لادن، در مراسم ازدواج اش ظاهرا در ایران دیده می شود. حمزه که اکنون در بیست و چند سالگی است به شکل روزافزونی به عنوان جانشین پدرش به عنوان رهبر القاعده دیده می شود.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG