لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۱۶

چند نوکیش مسیحی برای گذراندن دوره محکومیت خود به زندان می‌روند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

گزارشی از جفری کیمینو در واشنگتن فری بیکن

با حکم دادگاهی در ایران چهار نوکیش مسیحی عضو کلیسای ایران به اتهام ترویج مسیحیت صهیونیستی و اداره کلیساهای خانگی به زودی ده سال دوره محکومیت خود را در زندان آغاز خواهند کرد.

به گزارش دیده بان جهانی، دادگاه اخیرا با تایید محکومیت این چهار مرد حکم زندانی فراتر از انتظار برای آن ها صادر کرد. انتظار می رود این افراد طی روزهای آتی خود را به زندان رشت معرفی کنند.

یوسف ندرخانی کشیشی که بارها توسط حکومت ایران دستگیر شده است از جمله این افراد است. ندرخانی حدود هشت سال پیش به اعدام محکوم شد. او دو سال بعد از زندان بیرون آمد اما دوباره پنج سال پیش مدت کوتاهی بازداشت شد.

ندرخانی و دیگر اعضای کلیسا، محمدرضا امیدی، محمد علی مسیب زاده و زمان فدایی حدود دو سال پیش هنگام اجرای آداب و آیین مسیحی در خانه یک دوست دستگیر شده بودند.

در تازه ترین گزارش «کمیسیون آمریکایی آزادی مذهبی بین المللی» ایران به دلیل نقض شدید آزادی مذهبی در فهرست کشورهای مایه نگرانی خاص قرار گرفته است. این گزارش شمار مسیحیان در ایران را ۳۰۰ هزار تخمین می زند. مسیحیان در ایران از اشکال مختلفی از آزار و ایذا از جمله تجسس، محدودیت در ساخت کلیسا و بازداشت رنج می برند.

سم براونبک، سفیر سیار وزارت خارجه آمریکا در امور آزادی های مذهبی بین المللی، هفته گذشته همزمان با انتشار گزارش سالانه وزارت خارجه از آزادی مذهبی در سال ۲۰۱۷ نقض آزادی مذهبی در ایران را هولناک توصیف کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG