لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۴

با پدیدار شدن تحریم ها، بانک کانلان چین دریافت پرداخت از ایران را متوقف می کند


گزارشی از چن آیزهو و شو ژانگ در رویترز

چهار منبع آگاه به خبرگزاری رویترز گفته اند، «بانک کانلان»، کانال کلیدی چین برای انجام مبادلات مالی با تهران، زیر فشارهای قریب الوقوع آمریکا علیه ایران، در آستانه توقف پذیرش پرداخت های ایران است.

وام دهندگان و مقام های تجاری طرف همکاری با ایران می گویند «کانلان»، کانال رسمی جریان پولی بین چین و ایران، به طور شفاهی به مشتری هایش اطلاع داده است که از اول ماه نوامبر به بعد پرداخت های ایران با «یوآن» را نخواهد پذیرفت.

چهار منبع مطلع تاکید دارند این بانک که زیر کنترل بازوی مالی گروه انرژی دولتی چین «سی ان پی سی» است، در اواخر ماه اوت بی سر و صدا پذیرش پرداخت های ایران با یورو را به حال تعلیق درآورده بود.

«کانلان» و «سی ان پی سی» از اظهار نظر در این باره خودداری می کنند.

هنوز روشن نیست این تعلیق چه مدت طول خواهد کشید و شرکت های چینی چگونه همچنان کالا یا خدمات به ایران می فروشند و در ازای آن پول دریافت می کنند. این هم روشن نیست که آیا رویکرد این بانک بر پرداخت های چین در خرید نفت از ایران اثر خواهد گذاشت یا نه.

چین خریدار عمده نفت ایران است و تقریبا تمام پرداخت های نفتی اش از طریق «کانلان» انجام می گیرد. چین در ماه سپتامبر یک و نیم میلیارد دلار نفت از ایران خریده بود. اما پالایشگاه های دولتی چین از آغاز ماه اکتبر از میزان خریدشان کاسته اند.

این تحرکات «کانلان» که پیشتر گزارش نشده است، از فشار فزاینده آمریکا بر پکن در اعمال دوباره تحریم های ایران حکایت دارد.

برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG