لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

بلومبرگ: پس از شدت عمل اروپا، ایران برای گریز از تحریم‌ها راهی شرق شد


گزارشی از کریستین برتلسن در وبسایت شبکه خبری بلومبرگ

تلاش های آمریکا برای فشار مالی بر ایران جواب می داد. بانک های اروپایی که جریمه های سنگینی پرداخته بودند، گردش پول را متوقف کرده و تحریم های شدیدی بر بخش بانکی و انرژی ایران اعمال کردند تا ایران را به آمدن به میز مذاکرات هسته ای مجبور کنند. اما مقام های آمریکایی زود دریافتند که ایران کانال تازه ای برای مبادلات غیرقانونی اش در آسیا پیدا کرده بود.

شهادت متهمین در دادگاه نشان می دهد، وام دهندگان در کره جنوبی، تایوان و دیگر نقاط در شرق آسیا آگاهانه یا ناآگاهانه به ایران در دور زدن تحریم های تجاری پیش از توافق هسته ای کمک کردند تا ایران از محل فروش نفت دلار به دست بیاورد.

مقام های مسول در وزارت خزانه داری آمریکا که پیشتر بانک های اروپایی را میلیاردها دلار به دلیل نقض تحریم های آمریکا جریمه کرده بودند، اینک توجه خود را معطوف بانک های آسیایی کرده اند.

«ووری بانک»، «بانک صنعت کره» و وام دهندگان دولتی کره جنوبی از جمله موسسات مالی هستند که احتمالا مشمول مجازات هایی خواهند شد.

طی دو سال گذشته علیه «بانک کشاورزی چین»، «بانک نانگ هیوپ کره جنوبی» و «بانک بازرگانی بین المللی تایوان» اقدام هایی صورت گرفته بود. «بانک میتسوبیشی توکیو» هم بیش از ۵۶۰ میلیون دلار جریمه پرداخته است.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG