لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۸ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۲۹

خشکبار چینی بازار ایران را پر کرده است


خشکبار چینی بازار ایران را پر کرده است
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:25 0:00

درکنار واردات صنایع دستی از چین خبرگزاری های نزدیک به دولت از ورود بی رویه آجیل و خشکبار چینی به بازار ایران خبر می دهند.

از دیر باز و در کنار نفت، انواع خشکبار مرغوب یکی از بزرگترین اقلام صادراتی ایران به بازارهای جهانی بود که شهرت جهانی داشت. اما در دهه اخیر به علل گوناگون بازار خشکبار ایران به دست چینی ها افتاده و وارد کنندگان چنین محصولاتی با استفاده از رانت ارزی دولتی، کالاهای چینی با کیفیت پائین را به مصرف کننده می رسانند که با توجه به ارزانی قیمت آن در برابر خشکبار مرغوب داخلی - که هنوز هم صادر می شود- بازار ر ا از دست تولید کنندگان داخلی بیرون آورده است.

خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران در گزارشی ضمن شکایت از واردات بی رویه کالاهای نامرغوب چینی می نویسد استان خراسان شاهد واردات بی رویه خشکبار و قاچاق برخی کالاها از جمله بادام هندی است. تسنیم می افزاید سالانه مقدار زیادی خشکبار نظیر پسته، توت، انجیر، برگه زردآلو و آلو، بادام، فندق و کشمش به خارج صادر می شود اما به همین اندازه نیز از دیگر کشورها وارد می شود.

منابع داخلی ایران از کم شدن تولید بادام زمینی و تخمه آفتابگردان در کشور به خاطر واردات بی رویه از خارج خبر می دهند.

علیرضا ارزانی رئیس اتحادیه فروشندگان آجیل و خشکبار به رادیو دولتی گفته است به دلیل کمبود تولید خشکبار و آجیل در داخل و نامتناسب بودن برنامه ریزی واردات باتوجه به نیاز داخلی، وارد کنندگان انحصاری این اقلام از شرایط بازار سوء استفاده می کنند و قیمت آنها را بالا می برند.

XS
SM
MD
LG