لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۹

آمریکا چند شرکت را به دلیل نقض تحریم های ایران مجازات کرد


ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه یک تاجر چینی و چندین شرکت را به دلیل نقض قوانین آمریکا در مورد منع فروش برخی از کالاها به ایران تحریم کرد. این قوانین مربوط به مهار برنامه موشکی ایران است.

بر اساس اطلاعیه ای که در سایت دولتی فدرال ریجیستر منتشر شده ، از سال ٢٠٠۶ لی فانگوی، که به کارل لی نیز شهرت دارد، دست کم سه بار به دلیل عرضه مواد مورد نیاز برنامه موشکی ایران و حمایت از توسعه این برنامه از سوی آمریکا مجازات شده است.

این اطلاعیه می گوید لی، و یک شرکت به نام دالیان سانی اینداستریز در «فعالیت های مربوط به اشاعه فناوری موشکی» فعالیت کرده است و قوانین آمریکا را نقض کرده است.


یک اطلاعیه دیگر مربوط به تحریم ها نیز می گوید لی دالیان سانی و سه شرکت چینی دیگر از جمله شرکت پولی تکنولوژی به خاطر نقض قوانین آمریکا در مورد ایران، کره شمالی و سوریه تحریم شده اند.


دو شرکت چینی دیگر و شرکت هایی از بلاروس، ایران، سودان، سوریه و ونزوئلا نیز شامل تحریم ها قرار گرفته اند.
شرکت های تحریم شده ایرانی شرکت صنایع الکترونیک ایران معروف به صا ایران و زیر مجموعه های آن، سازمان صنایع دریایی ایران و زیر مجموعه های آن، و میلاد جعفری، شهروند ایران هستند که در این اطلاعیه از آنها نام برده شده است.

طبق اطلاعیه های منتشر شده، تصمیم در مورد تحریم ها ٢٠ دسامبر گرفته شد و ۵ فوریه به اجرا در آمد.

شرکت چینی پولی تکنولوژی، در امور تسلیحاتی فعالیت می کند. خبرگزاری چینی شینهوا به نقل از این شرکت این اتهامات را رد کرده است.

سخنگوی وزارت امورخارجه چین نیز روز دوشنبه از تحریم های جدید آمریکا انتقاد کرد و اعلام کرد این تحریم ها به منافع چین آسیب می زند و هنجار های روابط بین الملل را نقض می کند.

یک مقام وزارت امورخارجه آمریکا به خبرگزاری رویترز گفت فروش تجهیزات ممنوع به ایران از سال ٢٠٠٩ به این سو صورت گرفته است و دوره اخیر را در بر می گیرد.
XS
SM
MD
LG