لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۲

نخستین قطار جاده ابریشم از چین به تهران رسید


 ورود نخستین قطار باری چین به تهران برای احیای جاده ابریشم - ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - عکس از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ایران -
ورود نخستین قطار باری چین به تهران برای احیای جاده ابریشم - ۲۶ بهمن ۱۳۹۴ - عکس از پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی ایران -

نخستین قطار تجاری که برای احیای جاده باستانی ابریشم از شرق چین به سمت ایران به حرکت در آمده بود، روز دوشنبه وارد ایستگاه راه آهن تهران شد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، محسن پورسید آقایی معاون وزیر راه ایران گفت این قطار باری که ۱۲ واگن دارد، پس از حدود ۱۴ روز از شرق چین به تهران رسید.

وی گفت، در مقایسه با مسیر دریایی بین بندر شانگهای و بندرعباس، این مسیر ریلی ۳۰ روز صرفه جویی زمان داشته و آنچه جاده ابریشم در طول تاریخ حفظ کرده، همین زمان کوتاه‌تر از چین تا ایران است.

معاون وزیر راه ایران اضافه کرد که تهران قصد دارد مسیر جاده ابریشم را تا اروپا گسترش دهد.

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران گفته است این کشور به رغم توافق های اقتصادی اخیر با برخی کشورهای غربی مانند فرانسه و ایتالیا، روابط نزدیک با شرق را ادامه خواهد داد.

چین بزرگترین شریک تجاری ایران است و حتی پس از اعمال تحریم‌های گسترده هسته‌ای سال ۲۰۱۲ میلادی و فشارهای آمریکا، واردات نفت از ایران را ادامه داد.

XS
SM
MD
LG