لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

افشای ابعاد «ترکمنچای ارزی» بین ایران و چین


افشای ابعاد «ترکمنچای ارزی» بین ایران و چین
افشای ابعاد «ترکمنچای ارزی» بین ایران و چین

یکی از سایت های منتقد دولت ایران پرده از قراردادی سه ساله بین جمهوری اسلامی و دولت چین برداشته که بیش از منافع ایران ، به نفع طرف چینی است. منتقدان دولت این قرارداد را «ترکمنچای ارزی» نامیده اند که مبلغ اصل و سود آن می توانست معادل دوسال پرداخت یارانه به مردم ایران باشد.

سایت بازتاب نزدیک به منتقدان دولت ابعادی از این گزارش را منعکس کرده که براساس آن، بخشی از درآمد فروش نفت ایران در اختیار چین قرار گرفته تا پشتوانه خرید کالای چینی برای ایران باشد.

غیر از بازتاب، سایر وب سایت های منتقدان دولت و مخالفان حکومت هم به بازنشر این گزارش پرداخته اند که پیش بینی می کند مبلغ این معامله بیش از ۲۵ میلیارد دلار باشد.

سایتهای مخالف دولت نوشته اند مانند قرارداد ترکمنچای در ۱۵۰ سال پیش که علیه منافع ایران بود، قرارداد نفتی ایران و چین هم به نفع مردم ایران نیست.

به نوشته ی سایت بازتاب، چین نه تنها سودی بابت میلیاردها دلار پول ایران به این کشور نمی دهد بلکه «چین مبالغ سنگینی به عنوان بیمه و ریسک از ایران دریافت می کند».

دولت چین ، هیچ گونه تعهدی نسبت به نتیجه اقدام خود ندارد و اگر به خاطر اشتباه سهوی یا عمدی دولت چین بخشی از سود یا اصل پول ایران با نوسانات نرخهای ارز از بین برود، مسئولیت آن بر عهده ایران است.

سایت بازتاب پیش بینی کرده اگر ایران بجای این قرارداد، روی به خرید طلا آورده بود، «اکنون ارزش ۵۰ میلیارد دلاری داشت که معادل پرداخت دو سال یارانه مستقیم به مردم ایران است.»

منتقدان دولت، محمود احمدی نژاد را مسوول این قرارداد معرفی کرده اند اما معمولا قراردادهای با چنین اهمیتی، بدون تایید رهبر جمهوری اسلامی امضا نمی شود.

عملکرد اقتصادی رییس جمهوری ایران در سالهای گذشته، مورد انتقاد مخالفانش قرار داشت اما با افزایش چالش میان محمود احمدی نژاد و آیت الله خامنه ای ، نمایندگان مجلس بیش از پیش او را مورد انتقاد قرار می دهند و حتی احمدی نژاد را به "قانون شکنی" متهم کرده اند.

حتی قرار است این هفته محمود احمدی نژاد برای پاسخ به نمایندگان به مجلس برود، اقدامی که در تاریخ جمهوری اسلامی بیسابقه است.

XS
SM
MD
LG