لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۵:۴۲

یک مقام چینی خواهان تقویت مناسبات با ایران شده است


یک مقام چینی خواهان تقویت مناسبات با ایران شده است
یک مقام چینی خواهان تقویت مناسبات با ایران شده است

یک مقام ارشد چین می گوید کشور او خواهان مناسبات نیرومند تری با ایران است.

علیرغم پیشنهادهای دولت های غربی برای منزوی ساختن بیشتر تهران، لی چانگچون، مقام حزب کمونیست چین، در جریان دیداری از ایران به محمود احمدی نژاد، رییس جمهوری، گفت دو طرف باید پیوندهای اقتصادی خود را تقویت کنند، و بر سرمایه گذاری های اخیر چین در تاسیسات زیر بنایی ایران تاکید گذاشت. او همچنین گفت چین به حمایت از یک راه حل دیپلماتیک برای پایان دادن به رویارویی اتمی ادامه خواهد داد.

چین جدیدترین دور تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد علیه ایران را تصویب کرد، با این حال با اقدامات سخت تر علیه آن کشور مخالفت کرده است.

روز سه شنبه، دو سناتور آمریکایی از دولت اوباما خواستند شرکت های چینی را به دلیل سرمایه گذاری در ایران مجازات کند.

چارلز شومر، سناتور دموکرات، و جان کایل، سناتور جمهوری خواه، خواستند قانون جدید جلوگیری از سرمایه گذاری خارجی فورا اجرا شود.

آنها در نامه ای به هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا، شکایت کردند که شرکت های چینی شکاف ناشی از خروج شرکت های ژاپنی و کره جنوبی از ایران را پر کرده اند.

دو سناتور از جمله به موافقت شرکت ملی نفت چین برای توسعه میدان نفتی آزادگان جنوبی، همراه با دو شرکت دیگر چینی، «سینوپک» و «ژوهایی ژنرونگ»، و نیز موافقت یک شرکت انرژی ترکیه برای ارسال فراورده های پالایش شده نفتی به ایران، استناد کردند.

XS
SM
MD
LG