لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۶

بیش از ۴ هزار کودک در تهران زباله‌گرد هستند


در حالی که پیشتر آمار رسمی کودکان کار و کودکان خیابانی شناسایی شده در ایران طی شش ماهه نخست سال ۹۷ بیش از ۸ هزار نفر اعلام شده بود، این بار مدیرعامل یک انجمن حمایت از حقوق کودکان اعلام کرده است که پایتخت ایران ۱۴ هزار زباله گرد دارد که یک سوم آن‌ها کودک هستند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، فرشید یزدانی مدیرعامل انجمن حمایت از حقوق کودکان روز چهارشنبه ۲۲ خرداد گفت که بر اساس یک پژوهش به نام «یغمای کودکی» درباره شناخت، پیشگیری، و کنترل پدیده زباله گردی کودکان تهران مشخص شد که از ۱۴ هزار زباله گرد در پایتخت، ۴ هزار و ۷۰۰ نفر آن‌ها کودک هستند.

زباله گردی پدیده ای در ایران است که به موجب آن، افرادی از سوی پیمانکاران به کار گرفته می شوند تا در قبال دریافت مبلغی اقدام به تفکیک زباله ها کنند.

آمار رسمی از تعداد زباله گردها در ایران موجود نیست. اما به گزارش ایسنا، کامیل احمدی، مردم شناس و پژوهشگر، می گوید که بر اساس پژوهش اخیر حدود ۱۴ هزار زباله گرد غیررسمی در کشور وجود دارد و ۸۹ درصد زباله گرد‌ها «مهاجران غیرقانونی» هستند.

از سوی دیگر گزارش‌ها حاکی از سهم میلیاردی «گردش مالی زباله» برای شهرداری تهران است.

بهار آورین، عضو شورای شهر تهران، نیز در این‌باره از وجود «رانت فساد و مافیا» در بحث زباله خبر داده و گفت که شهرداری تهران از مجموع ۲ تا ۳ هزار میلیارد تومان گردش مالی حوزه زباله در مجموع ۲۰۰ میلیارد تومان سهم دارد.

https://gdb.voanews.com/6A93B43A-98B2-45DB-8109-0792592FEB29.gif

XS
SM
MD
LG