لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۲۶

خطر انقراض یوزپلنگ ایرانی؛ در انتظار جفت‌گیری «دلبر» و «کوشکی»


عکسی از یک یوزپلنگ ایرانی
عکسی از یک یوزپلنگ ایرانی

روزنامه لس آنجلس تایمز از تلاش‌ها در ایران برای نجات گونه یوزپلنگ ایرانی، یا یوزپلنگ آسیایی از خطر انقراض گزارش داده است.

روزنامه ایران از «دلبر» یوزپنگ ماده ۴ ساله نوشته است که به پارک پردیسان در تهران آورده شده است. مسئولان امیدوارند که دلبر، با «کوشکی» یوزپنگ نر ۱۰ ساله جفت‌گیری کند که از او نیز در این پارک نگهداری می شود.

بعد از هفت ماه، جفت‌گیری هنوز صورت نگرفته است، امری که ناامید کننده است.

مقامات محیط زیست ایران آماری ارائه داده اند که نشان دهنده تعداد رو به کاهش این حیوان است. یوزپلنگ ایرانی زیرگونه سریعترین پستاندار جهان است و تنها در ایران پیدا می شود و بارها گزارش هایی از شکار غیرمجاز آن بدست شکارچیان یا تصادف خودروها با آن در ایران منتشر شده است.

به نوشته لس آنجلس تایمز، سخنان مرتضی اسلامی، رئیس سازمان غیردولتی «انجمن یوزپلنگ ایرانی» که گفته است دوربین هایی که در مناطق زیست یوزپنگ ایرانی نصب شده در ماه های اخیر تنها حضور دو یوزپلنگ ماده را ثبت کرده است، باعث نگرانی شد. این امر نشان می دهد تعداد این حیوان به شدت کاهش یافته است.

ردیابی یوزپلنگ ایرانی که از پسرعموی آفریقایی خود خجالتی تر و زیرک تر است، دشوار است. مقامات ایرانی برآورد درست و قابل اتکایی از جمعیت یوزپلنگ ایرانی ندارند. بهمن جوکار، رئیس بخش یوزپلنگ در سازمان محیط زیست ایران می گوید تعداد آنها ۵۰ قلاده است که گمان می رود در کویرهای مرکزی ایران باشند. این تعداد بسیار کم نیازمند اقدامات اورژانس برای حفظ این حیوان از خطر انقراض است.

جوکار گفته است شرایط یوزپلنگ ایرانی بسیار خطرناک است و ایران هر کاری که بتواند انجام می دهد اما این یک مسابقه با زمان است. به همین خاطر مسئولان ایرانی دلبر و کوشکی را پس از آنکه محیطبانان ایرانی آنها را از شر شکارچیان غیرمجاز نجات دادند، به اسارت آورده اند و در پارک پردیسان رهایشان کرده اند. کارشناسان آلمانی نیز به تهران دعوت شده اند تا به ایرانی ها برای اینکه این دو باهم جفت‌گیری کنند، مشورت دهند.

اما کارشناسان می گویند یوزپنگ های ماده معمولا پیش از جفت‌گیری باید در معرض چندین یوزپلنگ نر قرار بگیرند تا آماده جفت‌گیری شوند. اما ظاهرا «دلبر» در پردیسان گزینه ای جز «کوشکی» ندارد.

مقامات محیط زیست ایران همچنین در نظر دارند که از مجلس بخواهند بودجه ای معادل ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار دلار تصویب کند تا مساحتی معادل ۳۰۰ مایل مربع در مرکز ایران حصار بندی شود؛ جایی که یوزپلنگ های باقی مانده نر و ماده در آن زندگی می کنند.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG