لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۳۳

کمپین "نه به ترقه و مواد خطرناک" در چهارشنبه سوری امسال


در روزهای اخیر برخی چهره های مشهور از جوانان خواسته اند بجای ترقه بازی، از روی آتش بپرند.
در روزهای اخیر برخی چهره های مشهور از جوانان خواسته اند بجای ترقه بازی، از روی آتش بپرند.

مراسم چهارشنبه سوری امسال در ایران با کمپین هایی همراه شد که چهرهای سرشناس با عضویت در آن مردم خواسته بودند از ترقه و مواد خطرناک استفاده نکنند.

آلودگی صوتی شدید و صدای مهیب ترقه‌ها و نارنجک‌های دست‌ساز سالهاست که مراسم چهارشنبه سوری را برای برخی از شهروندان آزار دهنده کرده است.

وقوع برخی از اتفاقات ناگوار نظیر انفجار مواد آتش‌زا و ترقه‌های غیراستاندارد هم باعث شده است که هر سال پلیس، آتش نشانی و اورژانس نسبت به استفاده از این مواد هشدار بدهند.

از این رو امسال کمپین‌هایی در شبکه‌های اجتماعی به راه افتاد و کاربران از یکدیگر خواستند تا در این روز از ترقه ‌استفاده نکنند.

از سوی دیگر جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تهران از استقرار ماموران آتش نشانی در بیش از هزار نقطه تهران در این روز خبر داده است.

ایرج حریرچی، قائم‌مقام وزیر بهداشت نیز اعلام کرده است که در چهارشنبه سوری سال گذشته ده نفر جان باختند و نزدیک به سه هزار مورد مراجعه به اورژانس وجود داشتهاست.

با وجود این حوادث، مراسم چهارشنبه سوری همچنان هر ساله در این روز به عنوان بخشی از آداب و رسوم ملی توسط مردم ایران برگزار می شود.اما امسال نیز مانند هر سالچهره‌های مذهبی و حکومتی در ایران با برپایی مراسم چهارشنبه سوری مخالفت کرده‌اند.

امسال آیت الله ناصر مکارم شیرازی، از مراجع تقلید شیعیان نزدیک به حکومت ایران برپایی این مراسم را آداب نادانها و خرافه دانسته است.

مراسم چهارشنبه سوری علاوه بر ایران در کشورهای تاجیکستان، افعانستان و مناطق کردنشین کشورهای ترکیه، عراق و سوریه نیز برگزار می‌شود.

XS
SM
MD
LG