لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۳۵

دلار باز هم گران شد؛ رئیس بانک مرکزی می‌گوید آرامش به بازار برمی‌گردد


ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران
ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران

رئیس بانک مرکزی ایران در واکنش به افزایش قیمت دلار در بازار تهران، گفت برخی اخبار منتشر شده در روزهای اخیر، بطور موقت بر بازار ارز تاثیر گذاشته‌اند که در نهایت آرامش به بازار باز خواهد گشت.

رسانه‌های ایران قیمت‌های مختلفی برای هر دلار آمریکا در بازار ایران در روز یکشنبه را گزارش دادند، هرچند همه آنها از ادامه روند صعودی قیمت دلار که از یک هفته پیش آغاز شد، حکایت دارند.

به گزارش خبرگزاری مهر هر دلار آمریکا در بازار تهران به قیمت ۳ هزار و ۵۲۰ تومان فروخته شد و خبرگزاری ایسنا هم نرخ فروش دلار در معاملات بعد از ظهر یکشنبه در بازار تهران را ۳ هزار و ۵۶۰ تومان گزارش داد، که بالاترين نرخ فروش دلار آمريکا از زمان روی کار آمدن دولت حسن روحانی از اواسط سال ۱۳۹۲ محسوب می‌شود.

روند صعودی نرخ دلار در ایران از یکشنبه هفته گذشته و در پی به نتیجه نرسیدن گفتگوهای هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی در وین و نیز اعلام تمدید گفتگوها به مدت هفت ماه دیگر آغاز شد. به گزارش خبرگزاری مهر، هر دلار آمريکا در روز يکشنبه هفته گذشته در بازار تهران ۳ هزار و۲۳۶ تومان فروخته شد.

به گزارش ایرنا، ولی‌الله سیف رئیس بانک مرکزی ایران با بیان این که «هرچند نوساناتی در برخی بخش‌ها وجود دارد، اما بنیان‌ها و اقتضائات باثباتی در اقتصاد کشور فراهم شده،» گفت «برخی اخبار منتشره در کشور طی روزهای اخیر، موقتاً بر بازار ارز تاثیر گذاشته، که در نهایت با بازگشت آرامش، در این بازار تعادل ایجاد می‌شود.»

خبرگزاری مهر نیز به نقل از علی طيب نيا وزير امور اقتصادی و دارایی ايران نوشت «در شرايط بنيانی بازار ارز و سرمايه ايران، هيچ تغيير خاصی رخ نداده است و انتظار ما وضع باثبات در بازار ارز و سرمايه است.»

تاکید مقام‌های ایرانی بر وجود ثبات در بنیان اقتصاد ایران، در حالی مطرح می‌شود که تحریم‌های اقتصادی و بانکی گسترده بین‌المللی در طول سال‌های اخیر، اقتصاد ایران را به شدت با مشکل روبرو کرده و به رغم ادعای مسئولان ایرانی که تحریم‌ها دلیل آمدن ایران به پای میز مذاکره نیست، اما موضوع لغو تحریم‌ها از موارد اصلی اختلاف ایران و گروه ۱+۵ است.

با این حال، پس از روی کار آمدن دولت میانه‌روی حسن روحانی، و از سرگیری گفتگوهای هسته‌ای ایران و غرب، بویژه ایالات متحده، و رسیدن به توافق اولیه‌ در ژنو و تخفیف بخشی از تحریم‌ها – که در ازای اعمال محدودیت‌هایی در فعالیت‌های اتمی ایران صورت گرفت – اقتصاد ایران، از جمله بازار ارزهای خارجی ثبات نسبی پیدا کرد.

XS
SM
MD
LG