لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۰

گزارش واشنگتن پست: سایه سنگین تحریم بر بازار داخلی خودرو در ایران


نمایی از یک کارخانه خودروسازی در ایران
نمایی از یک کارخانه خودروسازی در ایران

واشنگتن پست در گزارشی نوشت: از زمان خروج پرزیدنت ترامپ از برجام، ریال دو سوم از ارزش اش را در برابر دلار از دست داده است. در ایران، قیمت خودرو، با وجود ده ها هزار متقاضی، گران و گران تر می شود. خودروسازان غربی ایران را ترک می کنند و یافتن قطعات تولید خارج سخت تر می شود. اتومبیل های چینی می کوشند این خلاء را پر کنند.

تقاضا برای خودرو در بازار ایران بسیار بالا است. به گزارش وزارت صنایع ایران، تنها در سال ۲۰۱۷، ایران بیش از یک و نیم میلیون خودرو تولید کرد که در مقایسه با سال قبل ۱۴ درصد رشد داشته است.

حدود ۹۰ درصد بازار خودرو در ایران در کنترل «ایران خودرو» و «سایپا» است.

بیش از یکصد هزار نفر در استخدام ایران خودرو و سایپا هستند و ۷۰۰ هزار نفر دیگر در صنایع مرتبط با خودروسازی فعالیت می کنند.

افت صنایع خودرو در ایران می تواند به افزایش بیکاری دامن بزند.

بر اساس آمار دولتی، دست کم ۳ میلیون نفر در ایران بیکارند. هر چند بسیاری این رقم را بالاتر می دانند.

تحویل خودروهای ساخت ایران و وارداتی در مواردی بیش از یک سال به تاخیر افتاده است.

بازار خرید و فروش قطعات هم از این وضع بی نصیب نیست و قیمت بعضی قطعات دو برابر شده است.

در غیبت خودروسازان غربی، چین به بازار خودرو ایران راه پیدا کرده است. نمایندگی اتومبیل «چری» اخیرا در تهران افتتاح شد. ولی ملکی، از اعضای کمیته صنایع مجلس شورای اسلامی، پیشنهاد کرده شرکت های چینی سهم شرکت های خارجی که ایران را ترک کرده اند، برعهده بگیرند.

علی رضوی، فروشنده خودرو، می گوید: «ماشین های چینی در ایران خیلی خوب فروش می روند. نمایندگی راه های متعددی از اجاره تا خرید اقساطی ارائه می دهد که به بسیاری از خریداران امکان می دهد با ۲ تا ۴ هزار دلار یک خودرو نو خریداری کنند.» بخشی از مونتاژ خودروهای چینی در ایران انجام می شود.

تقاضا برای خودروهای ساخت ایران همچنان بالا است.

هفته پیش در کمتر از یک ساعت، ۵ هزار متقاضی برای پرداخت حدود ۲ هزار دلار به منظور پیش خرید خودرو به وبسایت سایپا مراجعه کردند. خریداران سعی می کنند با این کار از سقوط ریال کمتر آسیب ببینند. ایران خودرو هفته آینده پیش فروش خود را ارائه می دهد.

فاطمه آذری که فرزندش هفته پیش موفق به خرید یک خودرو از طریق وبسایت سایپا شد، می گوید: «در کشورهای دیگر مردم با پرداخت مبلغی اندک یک خودرو استاندارد را با پرداخت های ماهانه خریداری می کنند. این جا، ما همه پول را از پیش می دهیم تا قراضه ای را ماه ها بعد تحویل بگیریم.»

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG