لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۳۵

تولید خودرو در ایران نصف شد


تولید انواع خودرو در ایران در مقایسه با سال گذشته نصف شده است. وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران گزارشی منتشر کرده است که نشان می‌دهد تولید خودرو در ایران از ۱۱۵ هزار و ۴۶۲ دستگاه در شهریور ماه سال ۱۳۹۳ به ۶۰ هزار و ۵۳۳ دستگاه در شهریور ماه سال ۱۳۹۴ رسیده و بدین ترتیب بیش از ۴۷ درصد کاهش داشته است.

کاهش تولید خودرو در ایران در حالیست که طبق برخی گزارش‌ها خودروسازان به تازگی شرایط مناسب‌تری را برای خریداران در نظر گرفته اند اما این موضوع موجب افزایش فروش خودروی داخلی در ایران نشده است.

چالش بر سر کیفیت و قیمت خودروهای داخلی و نارضایتی مصرف کنندگان از این خودروها، طی ماه‌های گذشته بیشتر شده است.

مصرف کنندگان قیمت خودروهای تولید داخل را در مقایسه با کیفیت این خودروها، گران می‌دانند. چندی پیش نیز کمپینی با عنوان "خرید خودروی داخلی صفر ممنوع" در انتقاد به کیفیت این خودروها به راه افتاد. در پی این موضوع وزیر صنعت ایران کسانی که تولید داخلی را تحریم می‌کنند "خائن" و "ضد انقلاب" نامید و اقدام آنها را "گناه" دانست.

همزمان با بالا رفتن هزینه‌های خانواده‌ها در مقایسه به درآمدها، به نظر می‌رسد نارضایتی از خودروهای داخلی موجب کاهش خرید و در نتیجه کاهش تولید خودرو شده است.

بر اساس گزارش وزارت صنعت، معدن و تجارت ایران، تولید خودروی سواری در ایران از ۹۷ هزار و ۲۶۴ دستگاه در شهریور سال گذشته به ۵۴ هزار و ۵۰۳ دستگاه در شهریور امسال کاهش یافته است. تولید وانت هم از ۱۶ هزار و ۲۸۱ دستگاه به ۵ هزار و ۱۳۴ دستگاه در شهریور سال ۱۳۹۴ رسید. طبق این گزارش، اتوبوس از ۴۹ دستگاه به ۲۳ دستگاه، کامیون و کشنده از ۱۸۴۸ به ۸۲۳ دستگاه و مینی بوس و میدل باس از ۵۰ دستگاه به ۲۰ دستگاه در شهریور امسال رسیده است.

در این بین به نظر می‌رسد احتمال تغییر در کیفیت و قیمت خودروها پس از رفع تحریم‌های بین‌المللی هم یکی از عواملی است که خریداران خودروی داخلی را با تردید مواجه کرده است.

XS
SM
MD
LG